Küreklidere şelalesi ve kamp alanı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küreklidere şelalesi ve kamp alanı

Bursa. Yıldırım İlçesinin Hamamlıkızık Köyünde bulunan Kent Ormanı’ndan yaklaşık 2000 m yer alan Küreklidere Şelalesi 82 metre yükseklikten dökülmektedir. Şehir merkezine yaklaşık 23 km mesafede yer alan şelalenin 2 km yakınına araçla gidebilirsiniz. Yolun geri kalan kısmında huzurlu bir yol sizi bekliyor olacak.

Küreklidere Şelalesinin bulunduğu yerde mevsimlere bağlı olarak renk hareketleri, yeşilin her tonu,kahverengi sarı, kızıl renk değişimleri, bitkilerin yapraklarını dökmesiyle birlikte gözlenebilmektedir.

Küreklidere Şelalesine Nasıl Gidilir?

Yıldırım ilçesinin hamamlıkızık semtinde, kent ormanı bünyesinde yer alan şelale şehir merkezine yaklaşık 16 km uzaklıkta. Aracınızla geldiğinizde park ettikten 250 metre yürüyüş sonucunda varabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek istenler; Derekızık ve Saitabad ana hatları üzerinde yer alan d/19 d/20 belediye otobüsleri ile şelaleye yakın bir yerde inip 2 km yürüyerek şelaleye varabilirsiniz.

Sizden gelenler:

 1. Yine harika bir kar yürüyüşü oldu Muhteşem görüntüsüyle ile Küreklidere şelalesi her mevsim ayrı bir güzelliği vardır ama kar yağınca daha birbaşka…
 2. Küreklidere Şelalesi oldukça güzel bir manzarası var, epey yüksekten akıyor fakat zorlu bir yolu var. Aracı bıraktıktan sonra bir kilometrelik bir yol var. Şelalenin dibine inilmiyor. Etrafta maalesef bizim duyarlı insanımız! tarafından atılan çöplerle dolu, yine de görülmeye değer.
 3. Burası bursa kestel ‘deki küreklidereşelalesi ~ İnsanların çok bilmediği, bilseler bile arazi aracı olmadan pek gelemediği, gelseler bile araçlarında ufak hasarlar bıraktıkları şahane doğal nokta
 4. Henüz pek kimsenin keşfetmediği doğal güzelliklerden bir tanesi
  Bursa bölgesine gittiğiniz de uğramayı unutmayın
 5. 80 metreden dökülen Küreklidere Şelalesi…
  .
  Yoğun ormanlık alan içinde olması nedeniyle kendisini tüm heybetiyle fotoğraflamak oldukça zor. Ama… Uçarsak mesela
  .
  Şelalenin yanına harika bir seyir terası, büyüleyen sonbahar görüntüleri de ekleyebiliriz…
 6. Altında sırılsıklam da olsam bu ona değer!
  .
  Bütün yaz altında yüzdüğüm ve benim için çok ayrı yere sahip olan Küreklidere Şelalesi
 7. Şehir merkezine oldukça yakın mutlaka görülmesi gereken doğa harikası bir yer Küreklidere Şelalesi. Doğa yürüyüşü yapanların ve doğa sevenlerin sıklıkla tercih edip gittiği şelalelerden bir tanesi burası.

Kürekli dere Uludağ’da bulunan eski wolfram madeninin doğusundan başlamaktadır. Yaklaşık 1900 metreden başlayıp şehir içine kadar uludağın eteklerinden inmektedir. Dere boyunca, sarp arazi nedeniyle irili ufaklı birçok şelale vardır, bunların en yükseği olan kürekli şelalesi yaklaşık 80 metre yükseklikten dökülmektedir. Küreklidere şelalesi yada kürekli şelalesi iki isimle de bilinmektedir. Şelalede peş peşe iki düşüş meydana gelmekte ve birinci düşüş sonrasında küçük bir gölcük var.burs

 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x