Eski ABD başkanı Trump, Netanyahu’ya küfretti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin eski başkanı Donald Trump, Joe Biden’ın seçim zaferini ‘çok erken’ kutlaması sebebiyle bir zamanlar en yakın müttefiki olan eski İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya küfrederek tepkisini gösterdi.

‘SESSİZ KALABİLİRDİ’

İsrailli gazeteci Barak Ravid’le yeni kitabı için bir söyleşi yapan Trump, “Biden’ı ilk kutlayan kişi Bibi Netanyahu oldu; muhatap olduğum insanlar arasında lehine en çok şey yaptığım adam… Bibi sessiz kalabilirdi. Feci bir hata yaptı” dedi.

‘O GÜNDEN BERİ KONUŞMADIM’

“Çok erken davrandı” diyen Trump, “Çoğunluktan erken davrandı. Onunla o günden beri konuşmadım. S.ktirsin” ifadelerini kullandı. Trump söyleşinin devamında, “Bibi için benden daha fazlasını yapan yok. Ve onu seviyordum. Onu hâlâ seviyorum. Ama sadakati de seviyorum” dedi. Trump, İsrail’i yıkılmaktan kurtardığını da savundu. Trump, “Size bir şey söyleyeyim, ben gelmeseydim İsrail’in yıkılmış olacağını düşünüyorum. Doğruyu duymak istiyor musunuz? Bence İsrail belki şu ana dek yok olmuş olurdu” iddiasında bulundu.

NETANYAHU TRUMP’A ÖVGÜLER DÜZMÜŞTÜ

Netanyahu, ABD’deki 2020 başkanlık seçimlerinin ardından Biden’ı kutlamış, dakikalar sonra ise Trump’ı öven ikinci bir paylaşımda bulunmuştu. Netanyahu ikinci paylaşımda Trump’a, “İsrail ve kendisine şahsen gösterdiği dostluk, Kudüs’ün ve Golan’ın ilhakını tanıması, İran’a karşı koyması, Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan İbrahim Anlaşmaları ve ABD-İsrail ittifakını görülmemiş seviyelere taşıması’ nedeniyle teşekkür etmişti. Ayrıca Netanyahu, Trump’ın iddiasının aksine Biden’ı kutlayan ilk lider değildi.

Donald Trump’ın yönetimi, iki ülkenin tarihinde İsrail’e en taraflı şekilde destek veren Amerikan politikalarını izlemişti. Altı ay sonra kendisi de seçim kaybeden Netanyahu ile Trump, özellikle sıcak ilişkilere sahipti

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x