Japon bilim insanları koronayı gösteren maske yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon bilim insanları şaşırtan bir buluşa daha imza attı. Koronavirüsü ultraviyole ışık altında tespit edebilen yüz maskesi geliştirdiler.

Yasuhiro Tsukamoto liderliğindeki ekip, vücuttaki yabancı oluşumları nötralize eden antikor veya proteinler üretebilen deve kuşu yumurtalarından yararlanarak Covid-19’u teşhis edebilen yüz maskesi geliştirdi.

Dişi devekuşlarına koronavirüsün aktif ve tehdit edici olmayan bir formunu enjekte eden ekip, kuşların yumurtalarından yüksek miktarda antikoru çıkarmayı başardı. Geliştirdikleri özel filtreyi yüz maskesine ekleyen uzmanlar, deve kuşu yumurtalarından elde edilen Covid-19 antikorlarını maskenin üzerine püskürterek buluşun etkinliğini test etti.

BURUN VE AĞIZ BÖLGELERİNDE PARLAMA

Ultraviyole ışık altında maskenin virüse tepki vermesini sağlamayı başaran ekip, maskeyi kullanan kişinin virüs ile temaslı olması halinde maskenin parlayarak pozitif sonuca işaret ettiğini bildirdi. Covid-19 ile enfekte olmuş 32 denek ile yapılan ve 10 gün süren deneme sürecinde de maskenin virüsü teşhis etmeyi başardığı açıklandı.

GELECEK YIL KULLANIMA SUNULABİLİR

Maske, hükümet onayını aldıktan sonra gelecek yıl kullanıma sunulabilir. Herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesi durumunda maskenin Covid-19 test sürecinde çığır açabileceği belirtiliyor.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x