WikiLeaks kurucusunun ABD’ye iadesine karar verildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin savaş ve insanlık suçlarını kamuoyuna gösteren gizli belgeleri yayımlayan WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkında Britanya Yüksek Mahkemesi kararını duyurdu. Kararda Julian Assange ABD’ye iade edileceği açıklandı.

2019’DAN BERİ CEZAEVİNDE

Avustralyalı bilgisayar programcısı ve WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, 2010’da, ABD’nin askeri sırlarını da içeren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra’daki büyükelçiliğine sığınmıştı. Büyükelçilikten 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve ‘kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten’ tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Bu suçtan mahkum edildiği 50 haftalık cezasını dolduran Assange’ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Julian Assange’ın 2019’dan bu yana tutuklu bulunduğu Londra’daki Belmarsh Cezaevi’nde nişanlısı Stella Moris ile evlenmesine izin verildi.

BÜYÜKELÇİLİKTE YAŞARKEN İKİ ÇOCUĞU OLDU

Çift, Assange’ın Londra’nın Ekvador büyükelçiliğinde yaşadığı dönemde dünyaya geldiğini söylediği iki çocuğa sahip. Cezaevi, Assange’ın evlilik talebinin “hapishane müdürü tarafından olağan şekilde değerlendirildiğini” söyledi.

AVUKATINA AŞIK OLDU

Stella Moris, Assange’ın avukatlarından biri. Evlilik izni kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Moris, “Umarım evliliğimize daha fazla karışan olmaz” dedi. Moris ayrıca, “sağduyunun galip gelmesinden dolayı rahatladığını” da sözlerine ekledi.

BEŞ YIL ÖNCE NİŞANLANDILAR

Güney Afrika doğumlu olan Moris, geçen yıl Mail on Sunday’e verdiği röportajda 2015’ten beri Assange’la birlikte olduğunu ve iki oğlunu tek başına büyüttüğünü söylemişti. Çift 2017’de nişanlanmıştı.

ÇOCUKLARININ DOĞUMUNU UZAKTAN İZLEDİ

Ekvador büyükelçiliğindeyken hemen her gün onu ziyaret ettiğini, bazen oğullarını da götürdüğünü söyleyen Moris, Asssange’ın iki oğlunun doğumunu videokonferans bağlantısıyla izlediğini anlatmıştı.

ASKERİ BELGELERİ SIZDIRDI

Assange, Wikileaks’i 2006 yılında kurdu. WikiLeaks, Küba’daki Amerikan üssü Guantanamo’da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya’daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı’ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınladı.

ABD, Assange’ı binlerce gizli askeri belgeyi sızdırarak yasaları ihlal etmek ve birçok insanın hayatını tehlikeye atmakla suçluyor.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x