TURKOVAC Faz-3 sonuçları açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver, TURKOVAC Faz-3 sonuçlarını açıkladı. Tanrıöver, “Aşımız en az Coronavac kadar güvenli, yan etkisi bir miktar fazla” ifadelerine yer verdi.

Ünal’ın açıklamaları: 

Kıyas ürünümüz ikisinin de inaktif aşı olması nedeniyle Coronavac’tır. Bu aşıyla karşılaştırılmasına karar verildi. Şartları da iyi anlamak lazım. Coronavac (Çin aşısı Sinovac) Faz-3 ve TURKOVAC değerleri var. TURKOVAC 0,28 gün. Çalışma döneminin infeksiyon hastalıklarda büyük önemi var. O an aşının geliştirildiği suştur. Diğer önemli bir faktör, ilkini yaparken dünyada aşı yoktu, TURKOVAC, iki doz aşısı yüzde 80 yapılmış bir ülkede yapıldı. İzlem süresi Coronavac Faz-3 43 gün, TURKOVAC’ta bu süre 108 gündür. 

TURKOVAC’la ilgili bütün data Sağlık Bakanlığı’na akıyor. Bugün sizlere 27 Aralık’ta yaptığımız son değerlendirmenin sonuçlarını paylaşacağız. Bu arada çalışma tabii ki devam ediyor. Takip etmeye devam edeceğiz, ta ki yayın haline gelene kadar. 

Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver’in açıklamaları:

Bize uygun olduğunu düşündüğümüz gönüllülerin yarısı TURKOVAC yarısı Coronavac’a randomize edildi, 28 gün arayla iki doz aşı yapıldı. İkinci dozun üzerinden en az 14 gün geçmiş, semptomatik 40 Kovid vakasına ulaşmak amacımızdı. 40 bin gönüllüde bu vakaya ulaşacağımızı hesaplamıştık. Karşınıza ne çıkacağını bilemezsiniz. İnsidans hızındaki artış daha hızlı Covid-19 tanısı koymamıza yol açtı. Yeni bir hesaplama yapmaya hazırlanırken, revizyonu etik kuruluna vermemiz mümkün olmadı.

22 Haziran ile 27 Aralık arasında gönüllülerin izlemine ait bulgular var. Etkinlik ve güvenlik setimizde takibe devam etmekteyiz. 1158 kişiye ikinci doz aşılarını uyguladık. Toplamda iki aşı beraber 2244 doz aşı uygulaması yaptık. Protokol gereği katı kriterlerimiz var. Yaş ve cinsiyete baktığımızda büyük bir kısmı yüzde 73’ü erkek, kalanının kadın olduğunu görebilirsiniz. 40-55 yaş arası yüzde 43’ü, yüzde 19’u da 19-29 yaş arasıydı. 

Toplam takip süremiz 108 gün idi ortalama. İkinci dozdan sonra takip süremiz 69 gündü. Coronavac’ta 19 gündü bu takip süremiz. 

VAKA ORANI

1008 kişide toplam 68 Covid 19 vakasını saptadık. Bu vakaların 45’i Coronavac, 23 tanesi TURKOVAC’taydı. Vaka oranı Coronavac’ta yüzde 8,96, TURKOVAC’ta 4,55’ti. 

Hastalığı geçirme konusunda iki aşı arasında iki kat kadar fark vardı. Hastalanan gönüllülerin hastalık ciddiyetini de takip ediyoruz. Her iki kolda da Covid 19 hastalarının ya tamamen asemptomatik ya da semptom bildirse de tıbbi destek almadan hastalığı atlatan hastalar olduğunu görüyoruz. Hastaneye yatan sadece 3 hastamız vardı ama hiçbiri aşının koruyuculuğunu düşündüğümüz süreden sonra ortaya çıkmamıştı, oksijen desteğine gerek duymamıştı. 

YAN ETKİLER

Aşımız en az Coronavac kadar güvenlik, yan etkisi bir miktar fazla. Evre 3 yan etkisi sadece kusma ile 1 kişide görüldü. Onun dışında yan etki olmadığını söyleyebilirim. Aşı yerinde ağrı dışında iki aşı grubunda da beklemediğimiz sistemik ya da lokal yan etki olmadığını ifade edebilirim. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x