DOLAR 13,54320.17%
EURO 15,49800.15%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 583068-0,91%
Bursa

AZ BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

TL’ye dönüşen hesaplar için Merkez Bankası’ndan önemli karar

TL’ye dönüşen hesaplar için Merkez Bankası’ndan önemli karar

ABONE OL
31 Aralık 2021 11:28
TL’ye dönüşen hesaplar için Merkez Bankası’ndan önemli karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de değişiklik yaşandı. Dövizden TL’ye ya da altına dönüşen hesaplar için Merkez Bankası vade sonunda oluşacak fiyatı etkileyecek kura ilişkin değişiklik yaptı. Artık saat 11:00’de açıklanan kurlar kalktı ve Merkez Bankası vade sonunda belirleyeceği döviz alış kuruna göre ödeme yapılacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına Dönüşüm desteğine ilişkin açıkladığı dönüşüm kurları ve Altın dönüşüm fiyatlarına ilişkin değişikliğe gitti. Her gün saat 11:00’de açıklanan dönüşüm kurları bundan sonra dövizin Türk Lirası’na çevrildiği gün Merkez Bankası’nca açıklanacak.

Geçtiğimiz haftadan itibaren başlayan dövizden Türk Lirası’na ya da altından Türk Lirası’na dönüşen hesaplarla ilgili dönüşüm anındaki kurlara ilişkin değişiğe gidildi.

Değişiklikle birlikte dönüşüm kuru olarak Döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında bulunan dövizin Türk Lirası’na çevrildiği gün Merkez Bankası tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kuru dikkate alınacak.

Bundan önceki uygulamada dönüşüm kurunu Merkez Bankası her gün saat 11:00’de açıklıyordu.

Yapılan düzenleme ile birlikte Merkez Bankası yeni kuralı “Türk lirası mevduat veya katılma hesabının vadesinde Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kuru” olarak nitelendirdi.

ALTIN HESAPLARINDA DA DÜZENLEME YAPILDI

Altından TL’ye dönüşen hesaplar için de Merkez Bankası bir tebliğ yayımladı. Buna göre saat 11:00’de açıklanan altın dönüşüm fiyatı ve vade sonuna ilişkin fiyatlar bundan sonra Merkez Bankası’nca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen gram altının Türk Lirası karşılığı alış fiyatı geçerli olacak.

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), altın hesaplarından Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına ve Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümde uygulanacak kur ile ilgili bilgilendirme yaptı.

TCMB’nin söz konusu talimatlarında dönüşüm kuru, “Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’de ilan edilen ve döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan döviz alış kurunu,” olarak belirlendi.

Türk Lirasına dönüşen hesaplar için Merkez Bankasından önemli tebliğ

Türk Lirasına dönüşen hesaplar için Merkez Bankasından önemli tebliğ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP