Tahir Büyükhelvacıgil, Ayçiçek yağı stokuyla ilgili sözleri fiyatları yükseltti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Rusya Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rusya limanlarından ayrılamayan ayçiçek yağı yüklü gemileri dile getirerek “Market rafları da dahil olmak üzere ülkemizde mart sonu veya nisan ortasına kadar yetecek ayçiçek stoku vardır” açıklaması yapmıştı.

Bu gelişmelerin yaşandığı dönemde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ayçiçek yağı üretimi ve ithalatı ile alakalı ilgili birimlerle toplantı yaptı. Ardından da arz ve stok sıkıntısı bulunmadığı açıkladı.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; bu toplantıda Büyükhelvacıgil’in uyarıldığı, açıklamalarına özen göstermesi istendiği öğrenildi. Bakan Kirişçi daha sonra da vatandaşın alım tercihlerinin yönlendirildiği ve fiyatların sebepsiz yükselmesine sebep olunduğu gerekçesiyle BYSD Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunulması konusunda talimat verdi. Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü de Büyükhelvacıgil hakkında hazırlanan suç duyurusu dilekçesi savcılığa sunuldu.

İZDİHAM GÖRÜNTÜLERİ DOSYADA

Bakanlığın hazırladığı dosyada, Büyükhelvacıgil’in açıklamaları ile Ayçiçek yağı izdihamının yaşandığı market görüntüleri ile açıklama öncesi ve sonrası yağ fiyatlarını gösteren fiyat skalaları yer aldı. Suç duyurusu dilekçesinde, BYSD Başkanı’nın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 237. maddesinde düzenlenen “Fiyatları etkileme” suçundan cezalandırılması istendi. TCK’nın 237. maddesi 2 yıl hapis cezası öngörüyor. Ancak suça konu eylem sonucunda besin veya malların değerlerinin artması ya da eksilmesi durumunda ise cezanın 3’e 1 oranında artırılması hüküm altına alınıyor.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x