DOLAR 13,41950.27%
EURO 15,23570.54%
ALTIN 794,790,62
BITCOIN 522881-8,48%
Bursa

HAFİF YAĞMUR

18:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sinovac aşısının üçüncü dozu Omicron’a karşı etkisi açıklandı

Sinovac aşısının üçüncü dozu Omicron’a karşı etkisi açıklandı

ABONE OL
17 Aralık 2021 17:15
Sinovac aşısının üçüncü dozu Omicron’a karşı etkisi açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye dahil 48 ülkede uygulanan CoronaVac aşısından sevindiren sonuç geldi. Aşının üreticisi Çinli Sinovac, üçüncü dozun Omicron’a karşı yüzde 94 oranında koruma sağladığını açıkladı.

Sinovac’ın açıklaması, iki doz aşının Omicron’a saptanabilir düzeyde antikor üretemediğini gösteren farklı bir araştırmanın ardından geldi. Sinovac, Türkiye’de de kullanılan CoronaVac aşısının iki dozunu alan 20 kişiden 7’sinin varyantı nötralize edecek kadar antikor ürettiğini açıkladı. 

İKİ DOZ AŞININ ETKİNLİĞİ YÜZDE 35

Forbes’un, Japonya merkezli  Nikkei Asia gazetesinden aktardığına göre; bu durum iki doz CoronoVac aşısının Omicron varyantına karşı yüzde 35 etkinlik gösterdiği anlamına geliyor.  Bununla birlikte ilaç üreticisi üçüncü doz CoronaVac aşısı yaptıran 48 kişinin 45’inde veya yüzde 94’ünde antkiorların Omicron varyantını nötralize ettiğini duyurdu.

Söz konusu çalışmanın Hong Kong’dan toplanan iki omicron örneğine dayandığı belirtilirken,  Sinovac’ın daha kapsamlı bir değerlendirme sunmak için ek çalışmalar yürüttüğü kaydedildi.

DÜNYADA EN YAYGIN KULLANILAN AŞILARDAN BİRİ

CoronaVac dünya çapında en yaygın kullanılan Covid-19 aşıları arasında yer alıyor.  Pekin merkezli Bridge Consulting tarafından derlenen verilere göre küresel olarak 808 milyon doz CoronaVac aşısı dağıtıldı.

Bu sayıya Çin‘de uygulanan doz sayısı dahil değil. CoronoVac, aynı zamanda, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) acil kullanım onayı alan Çin yapımı iki aşıdan biri olarak dikkat çekiyor.DSÖ’den korkutan Omicron açıklaması: Daha önce hiç görmedik

HONG ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMASI: SAPTANABİLİR DÜZEYDE ANTİKOR TESPİT EDEMEDİ

Sinovac’ın Omicron açıklaması, Hong Kong Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışmanın, hızla yayılan varyanta karşı yaygın olarak kullanılan aşının etkinliğine ilişkin endişeleri dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Hong Kong Üniversitesi’nin çalışması, iki doz CoronoVac alan 25 kişiden alınan örnekleri inceledi ve hiçbirinin Omicron’u nötralize eden saptanabilir antikorlar içermediğini buldu.

Aynı araştırma, ayrıca Pfizer-BioNTech aşısının alıcılarından alınan kan numunelerini de inceledi ve yalnızca yüzde 24’ünün hızla yayılan varyanta karşı saptanabilir nötrleştirici antikorlara sahip olduğunu ortaya koydu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP