Sıfatların maskesi: İsmin iki yüzü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyaset bana ismin iki türlü hali olduğunu gösterdi, öznenin başına eklenen bazı kelimelerin, nasıl hayatın akışını değiştirdiğini gördüm. Özne, yalnız başına iken, yani birinci hali kullanıldığında, sadece sizi temsil eden, yaşamınız boyunca duruşunuzu, kişiliğinizi ve insanlarla olan iletişiminizin karşılığında görmüş olduğunuz saygının ve hürmetin yansımasıdır.


İsminizin başında bir sıfat yok ise, size karşı gösterilen her türlü saygı ve sevgi görselleri ya da söylemleri bilin ki sadece yıllar içerisinde yaşanmışlıklardır. Hayata ve insanlığa karşı olan davranışlarınızın yansımasıdır. İsminizin birinci hali olarak bir topluluğa katılıyor ve orada saygı sevgi görüyorsanız, bu sizin öz başarınızın ve insani değerlere ne kadar sahip olduğunuzun ölçüsüdür. Asil olan, kimliğin ile yaşam alanın içerisinde geçen sohbetlerde, hakkında olumlu konuşuluyor ve saygıyla bahsediliyorsan, yaptıklarınla insanlara bir faydan dokunmuş, onların sevgisini kazanmışsan, bunun karşılığında da hala eski halin gibi davranışlar sergilemeye devam ediyorsan, sen dünya üzerindeki en büyük sınav olan insanlık sınavını geçmişsin demektir.


Birde ismin ikinci hali var, sen hep o Öznesin, hani doğduktan sonra kulağına ezan ile okunan özne, fakat öznenin başına bazı sıfatlar eklendiğinde, nedendir bilinmez, özne yok olmakta ve sadece sıfat üzerinden hayatın bundan sonraki akışı tekrardan yapılanmakta, yıllardır olduğun özne sanki hiç olmamış, doğmamış ve yaşamamış gibi bir akışın bir girdabın içerisine girmekte, çevren, arkadaşların, dostların, akrabaların birer trenin lokomotifleri gibi, sen karanlık tünele girdikçe, kayboldukça onlarda ayrılarak senden ve senin yeni sıfat ile dahil olduğun hayatından uzaklaşmakta, çaresizliği görüyorum burada, başını çevirip arkana bakmaya çalışıyorsun, fakat yeni sıfatın ve bu sıfatı sevenler senin arkana bakmana izin vermiyor. Aslında işin sırrı burada, sen bu girdap içerisinde ismin birinci hali olan özneye tutuna biliyorsan, kendinden vazgeçmeyip ben buyum diye biliyorsan, o sıfat sevicileri etrafından def edip durun diye biliyorsan ki, ben daha yapabileni görmedim, işte bence başarı ve güç bununla birlikte seni bulacak, bununla birlikte aldığın sıfata güç verecek ve isminle anılacaksın, bunu başaramayanlara şu soru soruluyor. (NASIL) bu soru sorulduğunda, öznenin başına gelen sıfat Niteleme sıfatına dönüşüyor. Nasıl sorusunun cevabını da kişiler seninle olan iletişimine veya senin yaptıklarına göre kendince açıklama yapmaya başlıyorlar. Eğer bu aldığın sıfata seni girdaba sürükleyenler tarafından bir menfaat sağlanmışsa, çok başarılı on numarasın, fakat menfaat sağlanmaya çalışılmış, elde edilememişse, eyvah yandın, arkandan neler, neler söylenir. Bu durumda hep doğru ve yanlış karışmaya başlar. Yanlışlar hayatımızın her aşamasında olduğu gibi doğruları birer, birer yer bitirir ve hayatın boyunca savunduğun tüm doğruların, yanlış olmuş ve sen öyle inanırsın ki bu yanlışlara, hepsi sana doğru gibi gelmeye başlar, en ilginç yanı da şu olur, sen farkına varmazsın ama seni dışarıdan takip edenler ve seni tanıyanlar, bunu net olarak görürler. Artık sen, sen değilsindir. Sen bundan sonra o sıfat olmuş ve inandığın yanlışların savunucusu olmuşsundur.


Sıfatlar nefes aldığımız müddetçe ve hatta nefes almayı bırakıp bu dünyadan göç etsekde, bizimle olacaklar. Kişilerde bu sıfatların taşıyıcısı, hangi sıfatı kim nasıl taşır? Hangi sıfatın nitelikleri kimlere uygundur? Kim bu sıfata güç verir? Gibi belirleyici unsurlar doğrultusunda yapılan sıfat dağılımı, hem etki altında olan insanlara kaliteli hizmet getirir, hem de özne etkisini kaybetmeden zarar görmez
‘’Eğer ki, doğruya yalan diyorsan…Gün gelecek uçuruma yol diyeceksin! Elin Tilkisine, Ceylan diyorsan…Sunduğu zehirede bal diyeceksin.

Adem ADIGÜZEL

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İsmet Erhan Yalmancı
İsmet Erhan Yalmancı
30 gün önce

👏👏👏 tebrikler Adem bey, eline sağlık

Adem
Adem
30 gün önce

Teşekkürler

Hüseyin Uluçay
Hüseyin Uluçay
30 gün önce

Kahrolsun yaftalayıcı ve esiri olduğumuz sıfatlar!!

Sezer keskin
Sezer keskin
30 gün önce

Eline sağlık mükemmel olmuş tam zamanında

Sezer keskin
Sezer keskin
30 gün önce

Eline sağlık mükemmel olmuş tam zamanında

5
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x