Sevilmeyen Kral Herod’un acımasızlığı masumların katli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu olay, İncil yazarı Matta’nın değindiği ve Hz. İsa’nın bebekliğine denk gelen dönemde geçmektedir.
Herod, İshak Peygamberin oğlu Esav’ın soyundan olan Edom kavminden geliyordu. Ailesi birkaç kuşak önce Yahudiliği benimsemişti. Herod, bir dönem Celile valiliğine atandı. Babasının ölümünün ardından bölgede başlayan kaostan sonra Herod, Roma’ya kaçtı. Burada Marcus Antonius’un da desteğini alarak Filistin’in güneyindeki Yahudiye eyaletinin kralı oldu. Filistin’in güneyindeki bu eyalet Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan Beytüllahim şehrini de kapsıyordu.


Kleopatra’nın topraklarını alarak ve Atina ile iyi ilişkiler kurarak hem kendisi adına hem de Filistin adına Akdeniz dünyasında büyük bir prestij kazandı. İnşaat ve restorasyon projeleri başlattı. Kudüs tapınağını yeniledi. Bunlar arasında en iddialı projesi Kudüs’ün güneyindeki “Herodium Kalesi” idi. Tüm bu yaptıklarını halk tarafından benimsenmek için yapıyordu fakat Yahudiler onu hiç sevmiyordu. Soyunun İshak Peygambere dayanması ve Helenistik kültürden etkilenmiş olması nedeniyle istenmeyen kral olmuştu. Hırslı kral, halk tarafından kabullenilmedikçe daha da sinirleniyordu. Bu öfkesinin ilk kurbanları da yakın çevresinden oldu. Eşinin dedesini, tahtına göz diktiği gerekçesiyle öldürttü. Ardından bir tören sırasında Yahudilerin ağlamasını bahane ederek başhahamı boğdurttu. Eşi bu durumlardan sonra ondan soğumaya başladı ve bunu fırsat bilen Herod’un kardeşi de eşinin onu aldattığını söyledi. Bunun üzerine önce eşini ardından da kendisine komplo kurduğunu düşündüğü oğullarını idam ettirdi.

M.Ö. 4 yılında üç kahin, Herod’a kendisini tahttan indirecek olan mesihin yakında doğacağını haber verdi. Çileden çıkan Herod, Beytüllahim’de son iki yılda doğan tüm erkek çocuklarının katledilmesini emretti. Bu olay tarihe “Masumların Katli” olarak geçecekti. Herod, kendisinin ölümünün halkı çok sevindireceğini düşünüp kahroluyordu. Bunun üzerine ölümünün ardından 1000 kadının eşinin idam edilmesi emrini verdi. Bunun için ömrünün son günlerinde 1000 erkeği zindana attırdı. Ancak halk onun ölümünden sonra bu emri yerine getirmedi. Herod, M.Ö. 4 yılının bahar aylarında öldü. Kudüs’ün güneyindeki Herodium Kalesi’ne defnedildi. Mezarı 2007 yılında ortaya çıkarıldı.


Aykut FİLİZ

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x