Sağlık Bakanı’ndan ‘karantina’ düzeltmesi: Yanlışlıkla yazıldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yapılan yazılı açıklamada , “izolasyon” kelimesi yerine yanlışlıkla “karantina” yazıldığını belirtti. Koca, “Metindeki anlam esasen herkes için açıktır” ifadelerine yer verdi.

“Karantina” kelimesinin yanlışlıkla yazıldığını ifade eden Koca paylaşımında şöyle dedi:

Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından yayınlanan basın açıklamasında, metnin yazımı sırasında, “izolasyon” kelimesi yerine yanlışlıkla “karantina” kelimesi kullanılmıştır. Metindeki anlam esasen herkes için açıktır. Bununla birlikte, dikkat sahiplerine teşekkür ederiz.

KARANTİNA İLE İZOLASYON ARASINDAKİ FARK NEDİR?

 Karantina, enfekte olmuş bir başka kişiyle temasta bulunmuş olan veya bir risk bölgesinden geri dönen bir kişiye hastalık bulaşıp bulaşmadığının kesinleşmemiş olduğu durumlarda gerekli hale gelir.

İzolasyon ise koronavirüsün varlığı tespit edildiyse, yani test sonucu pozitif ise gündeme gelir. Eğer hastalık belirtileri ortaya çıkmamışsa veya hastalık hafif seyrediyorsa, hastaların evde izolasyona alınmaları mümkündür. Hastalığın ağır seyretmesi durumunda izolasyon hastanede gerçekleşir. Ancak hastanın başkalarına hastalık bulaştıramayacağının kesinleştiği durumlarda izolasyon bitirilebilir.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x