Milli Savunma Bakanı Akar ‘mayın’ açıklamasnda bulundu

featured
MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR, GÜRCİSTAN'IN TELAVİ KENTİNDE KATILDIĞI GÜRCİSTAN-TÜRKİYE-AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI'NDA, "ÜÇ ÜLKENİN DE YER ALDIĞI BU COĞRAFYA, PETROL VE DOĞALGAZ GİBİ ÖNEMLİ ENERJİ KAYNAKLARININ İŞLETİLMESİ VE DÜNYANIN DİĞER BÖLGELERİNE ULAŞTIRILMASI AÇISINDAN HAYATİ BİR ÖNEME SAHİPTİR. BU NEDENLE BU BÖLGENİN BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİNDE OLMASI SADECE BİZLER İÇİN DEĞİL, TÜM BÖLGE ÜLKELERİ İÇİN DE ÖNEM ARZ EDİYOR" DEDİ. (İHA/TİFLİS-İHA) Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gürcistan'ın Telavi kentinde katıldığı Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı'nda, "Üç ülkenin de yer aldığı bu coğrafya, petrol ve doğalgaz gibi önemli enerji kaynaklarının işletilmesi ve dünyanın diğer bölgelerine ulaştırılması açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle bu bölgenin barış ve istikrar içinde olması sadece bizler için değil, tüm bölge ülkeleri için de önem arz ediyor" dedi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Savunma Bakanı Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik komutanlarının katılımıyla gerçekleşen videokonferans toplantısında devam eden faaliyetler ve sahadaki son durum değerlendirildi. Dünyada ve bölgede önemli belirsizliklerin yaşandığını, yoğun bir dönemden geçildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri olarak ülkemizin, milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, bekası, hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması için yurt içinde ve sınır ötesinde bize verilen görevleri en iyi şekilde yapmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Geçen hafta önce Bulgaristan, Polonya, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan Savunma Bakanları ile altılı videokonferans toplantısı düzenlediklerini, daha sonra ise İngiltere ve İtalya Savunma Bakanları ile İstanbul’daki üçlü toplantıda bir araya geldiklerini hatırlatan Bakan Akar, toplantılarda hem ülkeler arasındaki savunma ve güvenlik konuları hem de Ukrayna’daki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusundaki mutabakatın da görüşmelerde bir kez daha dile getirildiğini aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:

“Görüşmelerimizde ayrıca sivillerin tahliyesi ve insani yardım konularının yanı sıra mayınla mücadele konusu da gündeme geldi. Bölgedeki istikrarın sürdürülebilmesi ve herhangi bir tırmanmaya sebebiyet vermemek için bizim mayın avlama gemilerimizle, uçaklarımızla ve diğer unsurlarımızla bu konudaki mücadeleyi yaptığımızı belirttik. İhtiyaç durumunda kıyıdaş ülkelere de yardımcı olabileceğimizi söyledik. Daha önce ortaya çıkan üç mayını emniyetli bir şekilde etkisiz hale getirdiğimizi, dışarıdan herhangi bir birlik ve unsur getirmenin bu aşamada uygun olmayacağına yönelik değerlendirmemizi ifade ettik.”

“İncelemeler devam ediyor”

İstanbul Boğazı açıklarında tespit edilen mayınların menşeine yönelik tartışmalara da değinen Akar, “Mayınların menşeine ilişkin elimizde kesinleşen bir bilgi yok. Bu konudaki incelemelerimiz hassasiyetle devam ediyor. Elde kesin veri olmadan bu konuda yorum yapmak doğru olmaz” diye konuştu.

Mayınla mücadele konusunda ilgili unsurların teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Deniz Kuvvetlerimiz başta olmak üzere gerektiğinde Hava Kuvvetlerimizin de katkısıyla mayınla mücadelemiz devam ediyor. Şu ana kadar gayet başarılı şekilde sürdü, bundan sonra da aynı şekilde sürdürüleceğini değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’ya insani yardım konusunda Türkiye’nin önemli çalışmalar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini dile getiren Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımız devlet başkanları ile bizler de bakanlarla görüşerek faaliyetlerimizi koordine etmeye ve bir an önce ateşkese ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Ateşkesten yana olduğumuzu, barışa, diplomasiye giden yolun öncelikli olarak ateşkesten geçtiğini ifade etmeye devam ediyoruz” dedi.

İnsani yardım malzemesi götürdüğü Ukrayna’da hava sahasının kapatılması üzerine Borispol Havaalanı’nda kalan iki A400M nakliye uçağına ilişkin de Akar, “Hem uçuş ekibi hem teknik ekip gidip uçaklarımızı kontrol etti. Uçaklarımız sağlam durumda, şu ana kadar bir sorun yok. Şartlar müsait olduğu ilk anda uçaklarımızı yurda getireceğiz” dedi.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x