Meclis’te yeni yasama dönemi Erdoğan’ın katılımıyla açılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı için özel gündemle toplanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, oturumda milletvekillerine hitabı ile açılıyor.

TBMM Genel Kurulu, 3 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına yeniden başladı. Meclis Genel Kurulu,  özel oturumla toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da oturuma katıldı. 

Erdoğan’ın açılış konuşmasındaki açıklamaları şöyle:

Aziz milletim, sayın Başkan, değerli milletvekilleri sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.  TBMM’nin 27. Dönem 6. Yasama Yılı’nın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Büyük Millet Meclisimizin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere ülkemizin gelişmesinde gayret gösteren herkesi rahmetle yadediyorum.

Bugün de sınırlarımızın içinde, ötesinde aynı mücadeleyi vermeyi sürdürüyoruz. Askerlerimize, polislerimize, jandarmalarımıza, sahil güvenlik personelimiz, istihbaratçılarımıza, güvenlik korucularımıza başarılar diliyorum. TBMM, Milli Mücadele yıllarından beri milletimizin her beklentisinin karşılanmasında öncü rol üstlenmiştir. Bugün de kanunlarla, komisyonlarda ve genel kurulda bekleyen tekliflerle, bundan sonra gündeme gelecek çalışmalarla Meclisimizin tarihi misyonunu yerine getireceğine inanıyorum. Meclisimizin seçime göre çalışmalara ara vermeden önce pek çok kritik düzenlemeyi hayata geçirerek süreci değerlendireceğine inanıyorum. Türkiye hem milletvekillerini hem de cumhurbaşkanını belirleyecek. Siyasi, ekonomik ve askeri güç merkezlerinin yeniden oluştuğu dönemde bu seçimleri yapacağız. Sizlerin misyonunun gereklerini başarıyla ifa etmiş kadro sıfatıyla milletimizin gönlündeki yerini aldığınıza inanıyorum. 

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP’UN MESAJLARI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açmasının ardından sunuş konuşması yaptı.

Şentop’un açıklamaları şöyle: 

Siyasi partilerimizin kıymetli genel başkanları, muhterem milletvekillerimiz, aziz milletimiz. 27. Yasama Dönemi’nin 6. Yasama Yılı’nın açılışı için bir araya geldik. Çalışmaların, alınacak kararların, kanunların milletimiz, devletimiz, bütün insanlık için hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. 6. ve son yasama yılına girerken, bu dönem tarihe tanıklık etti. 27. Dönem’de hayati öneme sahip hadiselerin 100. yıl dönümünü yaşadık. Gazi Meclisimizin Ankara’da açılışı, Büyük Taarruz, İstiklal Marşı’nın kabulü bu yıl idrak ettiğimiz hadiseler arasındadır. 29. Ekim 2023’te de Cumhuriyet’in ilanının yüzüncü yılını idrak edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarını, tüm vekillerimizi, tüm gazi ve şehitlerimizi, 15 Temmuz’da şehadete yükselen vatan evlatlarımızı minnetle, şükranlar yadediyorum. 

1000 yıl önce Çağrı Bey’in keşif seferleriyle başlayan ve bugüne kadar gelen Türkiye tarihini hoşumuza giden ya da gitmeyen yönleriyle ele almak zorundayız. Türkiye tarihini parçalamak tehlikeli, gayri milli bir tavırdır.

Küresel ölçekte büyük belirsizliklerin yaşandığı, kamplaşmaların etkisizleştiği, çatışma ikliminin zorlayıcı, yıkıcı sonuçlar doğurduğu bir dönemden geçiyoruz. Yeni dengelerin kurulduğu dönemde, uluslararası ilişkilerde barışı, adaleti önceleyen tutumların, buna sahip devlet adamlarının, ülkelerin önemi artmaktadır. Türkiye’nin güvenilir aktör olarak gün geçtikçe ön plana çıktığını görmekteyiz. Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan tahıl krizinin çözümüne yönelik Türkiye’ye destek ve teşekkür mesajları gelmiştir. Rusya ile Ukrayna arasında iki ülkenin çok önem verdiği esir takasının gerçekleşmesine Cumhurbaşkanımızın arabuluculuğu ile Türkiye öncülük etmiştir. Bazı ülkelerin savaşı destekler politikası sürse de Türkiye barıştan yana çabasını sürdürmeye devam edecektir. Daha önce de ifade ettiğim üzere, Türkiye fikri, Türkiye sınırlarından çok daha büyük bir muhtevaya sahiptir.  

Doğu Akdeniz ve KKTC ile alakalı gelişmelerde çok önemli bir döneme giriyoruz. Türkiye, bütün hak ve menfaatlerini her zaman korumak ve savunmakta kararlıdır. Kıbrıs adasında iki farklı halk ve devlet bulunduğundan yaklaşımla, Türkiye sayın Ersin Tatar’ın yaklaşımını desteklemektedir. 

Bu yasama yılının sonuna doğru ülkemiz cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimine gidecek. Ülkemiz cumhurbaşkanını tercihleriyle belirleyecektir. Bu süreç, barış ve huzur içinde gerçekleştirecek demokratik bir yarışı temsil etmektedir. 6. yasama yılı sonundaki seçimlerin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

GENEL KURUL’DA BAŞKA KONU ELE ALINMAYACAK

Genel Kurul, başka konuyu ele almadan çalışmalarını tamamlayacak. Meclis başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak verdiği akşam resepsiyonu, pandemi nedeniyle verilen iki yıl aranın ardından yeniden düzenlenecek. TBMM Tören Alanı’ndaki resepsiyon, saat 19.00’da gerçekleştirilecek.

Meclis, tarihinde ilk kez bir dönem içinde 6. yasama yılına girerek bir ilke de imza atacak.

Öte yandan, 4 Ekim Salı günü siyasi partilerin grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x