Maden ocağı patlaması için bilirkişi heyeti oluşturuldu

featured
BARTIN'DA MEYDANA GELEN MADEN FACİASI SONRASI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİBER DAİRE BAŞKANLIĞI'NDAN UZMAN EKİPLER MADEN OCAĞINDA EL KONULAN CİHAZLARDAKİ İNCELEMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR. ÖTE YANDAN CİHAZLARIN BİR KISMININ DA İNCELENMEK ÜZERE ANKARA'YA GÖNDERİLDİĞİ ÖĞRENİLDİ. (BÜLENT BOSTANCI - YASİN ERDEM/BARTIN-İHA) Bartın'da meydana gelen maden faciası sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Daire Başkanlığı'ndan uzman ekipler, maden ocağında el konulan cihazlardaki incelemelerini sürdürüyor. Cihazların bir kısmının da incelenmek üzere Ankara'ya gönderildiği öğrenildi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından 6 savcının yürüttüğü soruşturma sürerken, A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyeti oluşturuldu. Soruşturma aşamasında el konulan maden sahası ve binadaki görüntü ve ses kayıtları ile yer altındaki işçilerin konuşmasını kaydeden cihazların Emniyet Müdürlüğü’nde incelenmesine başlandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen grizu patlamasında 41 madenci hayatını kaybetti, 11 kişi ise yaralandı. Olayın ardından Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 6 savcının yürüttüğü soruşturma sürerken, maden, elektrik, jeoloji, jeofizik ve makine mühendisleri ile A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyeti oluşturuldu.

7 kişilik bilirkişi heyeti, madencilerin avukatları, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak ve Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır eşliğinde facianın yaşandığı maden sahasında incelemelere başladı.

CİHAZLARIN İNCELENMESİNE EMNİYET’TE BAŞLANDI

Soruşturma aşamasında el konulan maden sahası ve binadaki görüntü ve ses kayıtları ile yer altındaki işçilerin konuşmasını kaydeden cihazların Emniyet Müdürlüğü’nde incelenmesine başlandı. Karakutu olarak da adlandırılan gaz ölçümlerini, hava akış oranını, ses ve görüntü kayıtlarını barındıran bilgisayarların ilerleyen aşamada savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişilerce raporlanacağı öğrenildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası yetkililerinden alınan bilgiye göre bu kayıtların açılması için herhangi kriminal bir işleme gerek olmadığı bildirildi.

YARALI MADENCİLERİN DURUMUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavi gören madencilerden 2’sinin durumunun kritik olduğunu söyledi.

ÇALIŞANLARIN İFADESİ ALINMAYA BAŞLANDI

6 savcının ve 4 bakanlık müfettişinin görevlendirildiği soruşturmada; aralarında 16.00-24.00 vardiyasında görevli amirler, mühendisler ile yer altı ve yer üstü işçileri kapsayan çalışanların ifadesi, alınmaya başlandı. Çalışanların ifadeleri, adliyede veya işçilerin bulunduğu bölgelere kolluk görevlileri ile gidilerek, tamamlanacak.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x