Kırım Köprüsü’nde büyük patlama: 3 ölü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırım Yarımadası ile Rusya’yı birbirine bağlayan Kırım Köprüsü’nün demiryolu bölümünde bulunan yakıt tanklarından birinde patlama meydana geldi. Olay nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Mihail Podolyak, köprüdeki patlamayı “başlangıç” olarak yorumladı. Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan paylaşımda ise geçen Nisan ayında batırılan Moskova zırhlısına atıfta bulunularak Rusya’nın Kırım’daki iki sembolünün de yok edildiği belirtildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığına bağlı ekipler alevlere müdahale ederken, patlamanın demiryolundaki yakıt dolu tanklardan birinde çıkan yangından kaynaklandığı aktarıldı. 

Rusya Araştırma Komitesi’nden yapılan açıklamada yaşanan olayda 3 kişinin öldüğü belirtildi. 

UKRAYNA’DAN ‘BU BAŞLANGIÇ’ AÇIKLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Mykhailo Podolyak Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu başlangıç” ifadelerin kullandı. 

Podolyak, “Yasadışı olan her şey yok edilmeli” dedi. 

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI: RUSYA’NIN KIRIM’DAKİ İKİ SEMBOLÜ DE YOK OLDU

Ukrayna Savunma Bakanlığı, tarafından yapılan Twitter paylaşımında,  “Güdümlü füze zırhlısı Moskva ve Ukrayna Kırım’ında Rus gücünün sembolü olan Kerç Köprüsü çöktü. Sırada ne var, Rusya?” paylaşımını yaptı. 

Geçen Nisan ayında, Ukrayna makamları Neptun füzesiyle Karadeniz’de Rusya’nın sembolü haline gelen  Moskova adlı kruvazör gemisini vurduklarını duyurmuştu. Ancak, Rusya Savunma Bakanlığı kruvazör gemisinde çıkan yangın sonucu mühimmatın infilak ettiğini öne sürmüştü.

RUSYA ENERJİ BAKANLIĞI: EN AZ 15 GÜNLÜK YAKIT TEDARİK EDİLDİ

Rusya Enerji Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Kerç köprüsünde çıkan yangının ardından Kırım’a en az 15 günlük yakıt tedarik edildiğini belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’nın güneyindeki Mykolaiv, Kryvyi Rih ve Zaporijya bölgelerinde savaşan Rus birliklerinin, Rusya’yı Kırım’a bağlayan Kerç köprüsündeki çökmenin ve demiryolunda gelen hasarın ardından mevcut kara ve deniz koridorları aracılığıyla ihtiyaç duydukları tüm malzemeleri alabileceklerini açıkladı. 

BOMBALI SALDIRI

Rus Ulusal Anti-Terör Komitesi patlamaya, bomba yüklü bir kamyonun neden olduğunu açıklandı. Buna göre bomba yüklü bir kamyonun patlamasının ardından demiryolu ile Kırım’a taşınan yedi petrol tankeri alev aldı.

“KREMLİN: PUTİN BİLGİLENDİRİLDİ”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov patlamaya yönelik yaptığı açıklamada, “Kırım Köprüsü’ndeki durum ile ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı raporları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’e sunuldu” dedi.

Rusya ile ilhak ettiği Kırım’ı birbirine bağlayan köprü, Kerç Boğazı’ndan geçiyor. Köprüde demiryolu hattı da bulunuyor.

UKRAYNA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise Kerç Köprüsü’nün açılışına tepki göstermişti.

Açılışın “alaycı” bir şekilde Stalin rejimi tarafından gerçekleştirilen Kırım Tatar sürgününün yıl dönümü öncesinde yapıldığına dikkat çeken Poroşenko, “Yasa dışı inşa edilen Kerç Köprü’sü Kremlin’in yine uluslararası kuralları ihlal ettiğinin göstergesidir.” ifadelerini kullanmıştı.

Poroşenko, Moskova’nın Kırım yarımadasını geçici işgalini meşrulaştırmak için beyhude çabalar harcadığını söylemişti.

Ukrayna’nın Kerç Köprüsü ile ilgili olarak uluslararası alanda hukuki olarak haklarını arayacağını ifade eden Poroşenko, Rus yönetiminin yarımadaya Avrupalı iş adamlarını çekmeye çalıştığını ancak başarılı olamayacağını savunmuştu.

Poroşenko, “Köprü, bizim Kırım’ı acilen terk edecekleri zaman işgalcilere lazım olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, 2014’de Ukrayna’ya ait Kırım yarımadasını yasa dışı olarak ilhak etmişti.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x