Kiev’de yerleşim yerlerine saldırı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna’nın Başkenti Kiev’de uzun bir aradan sonra patlama sesleri duyuldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın bugün düzenlediği saldırılarda Ukrayna topraklarına 85 füze fırlattığını belirterek, söz konusu füzelerin çoğunun enerji altyapısını hedef aldığını aktardı.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik yeni bir saldırısı dalgası başlattı. Füze saldırılarında, başkent Kiev de dahil çok sayıda kent hedef alındı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, Rusya’nın bugün düzenlediği saldırılarda Ukrayna topraklarına 85 füze fırlattığını belirterek, “Ukrayna şehirlerine, çoğu enerji altyapısını hedef alan 85 füze saldırısı düzenlendi. Düşmanın ne istediğini görüyoruz, başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Kievde patlama sesleri İki yerleşim yeri vuruldu, çok sayıda füze düşürüldü

Rusya’nın 20 füze saldırısı daha düzenleyebileceği konusunda Ukraynalıları uyaran Zelenskiy, halkın dikkatli olmasını ve sığınaklarda kalmasını istedi. Saldırıların birçok kentte elektrik kesintilerine neden olduğunu aktaran Zelenskiy, “Saldırıların ülkemizin birçok kentinde elektrik kesintilerine neden olduğunu biliyorum. Kesintileri eski haline getirmek için çalışıyoruz. Dayanacağız” dedi.

Kiev’de 1 kişi öldü

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, saldırılarda başkent Kiev’deki en az 3 binaya füze isabet ettiğini duyurmasının ardından, vurulan binalardan birinde kurtarma ekiplerinin bir kişinin cansız bedenine ulaştığını aktardı.

Son dakika: Kievde patlama sesleri İki yerleşim yeri vuruldu, çok sayıda füze düşürüldü

Bir gündeki en fazla saldırı

Ukrayna, 10 Ekim’de 84 füze saldırısı bildirmesinin ardından bugün Ukrayna topraklarına bir gündeki en fazla saldırı kayıtlara geçti. Saldırıların hedefi olan şehirler arasında başkent Kiev, Kryvyi Rih, Rivne, Sumi, Poltava, Harkov ve Lviv kenti yer alırken, Lviv’deki patlamaların füzelerin düşmesi sonucu mu yoksa hava savunma sisteminin devreye girmesi sonucu mu yaşandığı netlik kazanmadı.

“Ukrayna’ya Rus ültimatomlarını kabul etmesini teklif etmeyi bırakın”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba ise yaptığı açıklamada, “Rus füzeleri şu anda Ukrayna genelinde insanları öldürüyor ve altyapıyı mahvediyor” ifadelerini kullanarak, “Rusya’nın barış görüşmeleri konusunda verdiği cevap bu. Ukrayna’ya Rus ültimatomlarını kabul etmesini teklif etmeyi bırakın! Bu terör ancak silahlarımızın ve ilkelerimizin gücüyle durdurulabilir” dedi.

“Düşman, kış arifesinde enerji sistemimize maksimum zarar vermeye çalışıyor”

Ukrayna Enerji Bakanı Herman Halushchenko yaptığı açıklamada, Rus füzelerinin çoğunun hedefinin enerji tesisleri olduğunu aktararak, “Bu saldırı sadece Ukrayna’nın değil, bazı komşularımızın da enerji sistemlerini etkileyebilir” diye konuştu.

Füzelerin Ukrayna’nın elektrik sistemindeki hem üretim hem de iletim sistemini hedef aldığını belirten Halushchenko, “Askeri ve uluslararası arenadaki yenilgilerin ardından düşman, intikam almak için bir girişimde daha bulunuyor ve kış arifesinde enerji sistemimize maksimum zarar vermeye çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

“Hasarın tam boyutunu henüz tahmin edemiyoruz”

Ukrayna elektrik dağıtım şirketi Ukrenergo, Rusya’nın Ukrayna’da ışıkları yeniden söndürmeye çalıştığını kaydederek, “Saldırı hala devam ediyor, hasarın tam boyutunu henüz tahmin edemiyoruz, ülkenin tüm bölgelerinde altyapımıza yönelik saldırılar var. Ama en zor durum kuzey ve orta bölgelerde” dedi.
Ukrenergo ayrıca, saldırıların ardından Kiev’de özel acil kapatma programlarının başlatıldığını açıkladı.


6 FÜZENİN 4’Ü DÜŞÜRÜLDÜ

Ukrayna Ordusu yaptığı Son Dakika açıklamasında yerleşim yerlerine fırlatılan 6 füzenin 4’ünün düşürüldüğünü ikisininse yerleşim yerlerini vurduğunu duyurdu.

KENTTE SİREN SESLERİ

Kentte şuan siren sisleri duyulurken, Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak Twitter’dan yaptığı açıklamada “Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin G20 zirvesinde yaptığı açıklamaya füzelerle cevap verdi. Kremlin’in gerçekten barış istediğini düşünen var mı? Onlar sadece itaat etmemizi istiyorlar ama günün sonunda teröristler her zaman kaybeder.” ifadelerini kullandı.

Son dakika: Kievde patlama sesleri İki yerleşim yeri vuruldu, çok sayıda füze düşürüldü

ZELENSKİ’NİN KONUŞMASINDAN SAATLER SONRA

Başken Kiev’deki patlamaların Devlet Başkanı Zelenski’nin G20’de yaptığı açıklamadan saatler sonra olması dikkatleri çekti.

G20 zirvesine video konferans yöntemi ile katılan Zelenski açıklamalarında, Rusya’nın Ukrayna topraklarından tüm askerlerini çekmesi gerektiğini ve Kiev’in herhangi bir toprak tavizi veremeyeceğini yineledi.

Zelenski, tüm Ukraynalı tutukluların serbest bırakılması çağrısında da bulundu. Ayrıca, savaşın sürdüğü Zaporijya nükleer santraliyle ilgili olarak “radyasyon güvenliğinin” yeniden tesis edilmesi, Rus enerji kaynaklarına fiyat kısıtlamaları getirilmesi ve bir tahıl ihracatı girişiminin genişletilmesi çağrısında bulunan Zelenski, “Rusya barış formülümüze karşı çıkarsa, tek isteğinin savaş olduğunu göreceksiniz” dedi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya’nın ülke çapında çoğunlukla enerji altyapısına yönelik 85 füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

ABD’DEN FÜZE SALDIRILARINA KINAMA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bugün düzenlediği füze saldırılarını şiddetle kınadığını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna topraklarına düzenlediği füze saldırıları ABD tarafından kınandı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bugün düzenlediği füze saldırılarını şiddetle kınadığını belirterek, başkent Kiev’de ve başka kentlerde füzelerin konut binalarını vurduğunu ifade etti. Dünya liderlerinin Endonezya’daki G20 Zirvesi’nde insanların yaşamları ve geçim kaynakları için büyük önem taşıyan konuları tartışmak üzere bir araya geldiğini hatırlatan Sullivan, Rusya’nın ise bu sırada Ukraynalıların hayatlarını tehdit ettiğini ve Ukrayna’nın kritik altyapısını yok ettiğini vurguladı. Sullivan, “Bu Rus saldırıları yalnızca Putin’in savaşının istikrarsızlaştırıcı etkisine ilişkin G20 içindeki endişeleri derinleştirmeye hizmet edecek” dedi.

ABD’nin her zaman Ukrayna halkının yanında olduğunu vurgulayan Sullivan, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya hava savunma sistemleri dahil her türlü desteği sağlayamaya devam edeceğini açıkladı.

İNGİLTERE: KORKUNÇ FÜZE SALDIRILARI PUTİN’İN ZAYIFLIĞINI GÖSTERİYOR

Füze saldırılarına ABD’nin ardından İngiltere de tepki gösterdi. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün korkunç füze saldırılarıyla Ukrayna şehirlerinin vurdumduymazca hedef alınması, yalnızca Putin’in zayıflığını gösteriyor. Bugün G20’de gördüğümüz gibi Putin savaş alanında ve aynı zamanda diplomaside de kaybediyor” dedi.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x