iPhone’ları kasıtlı yavaşlatan Apple tazminat ödemeye başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de, Apple şirketi bazı iPhone’ların bilinçli şekilde yavaşlatıldığı iddiasıyla ilgili uzun süredir devam eden toplu dava kapsamında tazminat ödemeye başladı.

Davacılar 500 milyon dolarlık tazminattan pay alacaklar. Bu da talep başına yaklaşık 92 dolara denk geliyor.

Apple, 2020 yılında davayı karara bağlamayı kabul etmiş ve o tarihte herhangi bir kabahati reddettiğini ancak davanın devam etmesinin maliyetinden endişe duyduğunu belirtmişti.

İngiltere’de de benzer bir dava sürüyor ve yaklaşık 2 milyar dolarlık tazminat talep ediliyor.

ABD’deki dava, Apple’ın bazı iPhone‘ları eskidikçe kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul ederek telefon sahipleri arasında uzun süredir var olan bir şüpheyi doğruladığı Aralık 2017’ye uzanıyor.

Apple o sırada bataryalar eskidikçe performansın düştüğünü ve bu nedenle “yavaşlatmanın” telefonların ömrünü uzattığını söylemişti.

Ancak şirket müşterilerine haber vermeden belirli iPhone’ların performansını düşürmekle suçlandı ve Apple sorunu çözmek için indirimli fiyata pil değişimi teklif etti. Bu da ABD’deki yasal işleme yol açtı.

Anlaşma sağlandığında, her davacının alabileceği tahmini miktar 25 dolardı, ancak belirtilen ödeme miktarı neredeyse dört katına çıktı.

İngiltere’de Apple, geçen Kasım ayında benzer bir toplu dava engelleme girişiminde başarısız oldu.

İlk olarak Haziran 2022’de Justin Gutmann tarafından açılan dava, şu anda yaklaşık 24 milyon iPhone kullanıcısını temsil ediyor.

Apple daha önce bu davanın “temelsiz” olduğunu belirterek, “hiçbir zaman tüketiciyi güncellemeye teşvik etmek için bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmaya veya kullanıcı deneyimini kötüleştirmeye yönelik bir girişimimiz olmadı, olamaz” açıklamasını yapmıştı.

ABD’deki uzlaşı yalnızca iPhone 6 ve 7 serisindeki cihazları kapsarken, İngiltere’deki dava iPhone 8, 8 Plus ve X cihazlarına sahip olanlar için de tazminat talep ediyor.

Justin Gutmann BBC’ye verdiği demeçte ABD’de yapılan ödemelerden memnuniyet duyduğunu ancak bunun İngiltere’deki davayla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Gutmann, “Bu bizim pozisyonumuzu güçlendirmiyor, hiçbir şeyi kabul etmediler, uzlaştılar” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu manevi bir zafer ama bana pek bir faydası yok. Davaya devam etmeli ve İngiltere’deki davayı takip etmeliyim.”

Gutmann Apple’ın İngiltere’deki toplu davaya karşı “dişiyle tırnağıyla mücadele ettiğini” ve bir sonraki duruşmanın firmanın davayı durdurma talebini değerlendirecek olan Temyiz Mahkemesi’nde görüleceğini söyledi.

Bundan sonra ne olacağına dair bir zaman çizelgesi belirlemenin zor olduğunu belirten Gutmann, 2024’ün sonlarında ya da 2025’in başlarında duruşmaya gidilmesini umduğunu aktardı.

Kaynak: Haber Global

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x