İngiltere Başbakanı Truss istifa etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de 1,5 ay önce başbakan seçilen Liz Truss, açıkladığı ekonomi politikalarına gelen tepkilerin ardından istifa etti. İngiltere’nin 3. kadın başbakanı olan Liz Truss, Margaret Thatcher’in ardından 2. Demir Leydi olarak adlandırılıyordu. İktidardaki Muhafakazar Parti’nin yeni lideri seçilene kadar Truss’un başbakan sıfatıyla geçiş sürecini yürütmesi bekleniyor.

İngiltere’nin çiçeği burnunda Başbakanı Liz Truss yaşadığı yönetim krizlerinin ardından istifasını duyurdu. Liz Tuss, İngiltere Kralı 3. Charles’ı istifası hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

10 Numara olarak adlandırılan Başbakanlık Konutu’nun önünde basın açıklaması yapan Truss bu sabah istifasını verdiğini söyledi.

STERLİN DOLAR KARŞISINDA TÜM ZAMANLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ

Altı hafta önce göreve gelen Liz Truss’ın açıkladığı ekonomi paketleri itibarının sarsılmasına neden oldu. İngiliz Sterlini rekor düzeyde değer kaybederken Truss’ın kabinesinde istifalar görüldü. Vergi paketleri açıklandığında sterlin, ABD doları karşısında 1,0350 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

TRUSS İSTİFA BASKISI ALTINDAYDI

İngiliz hükümeti, 23 Eylül’de ülkede toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı.

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği yönündeki beklentileri artırarak, sterlinin sert değer kayıpları yaşamasına neden olmuştu.

Ekonomik planlara yönelik sert eleştirilerin ardından hükümet, yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti.

Daha önce pek çok kez bütçe düzenleme planı kapsamındaki vergi indirim planının arkasında duran Truss, 14 Ekim’de kamuoyu baskısına dayanamayarak, Kwasi Kwarteng’i Maliye Bakanlığı görevinden almış, yerine Jeremy Hunt’ı getirmişti.

Liz Truss, ciddi piyasa oynaklığına neden olan “hatalar” için özür dilemiş; ancak, Truss’un görevde ne kadar kalacağı konusunda İngiliz kamuoyunda tartışmalar başlamıştı.

YENİ LİDER BİR HAFTAYA SEÇİLECEK

Boris Johnson’ın istifasının ardından Muhafazakar Parti’nin yeni lideri olan Liz Truss’ın da istifasıyla ülkenin tepesindeki koltuk yeniden boşaltı.

Muhafazakar Parti halihazırda seçimin galibi olduğu için yeni Başbakan bu partiden çıkacak. 

Liz Truss, Muhafazakar Parti’nin yeni liderinin bir hafta içinde seçileceğini söyledi. 

LİZ TRUSS KİMDİR?

Mary Elizabeth Truss, 1975 yılında Oxford, İngiltere’de doğdu. Babası matematik profesörü, annesi ise hemşireydi. Oxford Üniversitesi’nde felsefe, politika ve ekonomi eğitimi aldı.

Okul yıllarından itibaren siyasetin içinde oldu. Solcu bir aileden geldiği ifade etse de Oxford’da liberal demokratlar arasında yer aldı, mezun olmasıyla Muhafazakar Parti’ye katıldı.

Okuldan mezun olmasının ardından Shell ve telekomünikasyon şirketi Cable & Wireless için çalıştı, “Reform” adında bir düşünce kuruluşunun direktör yardımcısı olarak görev yaptı. 2010’da milletvekili seçilmesiyle siyasete atıldı.

2010’dan beri Norfolk bölgesinden Birleşik Krallık Parlamentosu’nda temsilci olarak yer almaktadır. 2012’den itibaren çeşitli başbakanlar tarafından Çevre, Adalet, Hazine, Uluslararası Ticaret ve Dışişleri konularında bakan olarak atandı.

İngiltere’de 1.5 ay önce başbakan seçilen Liz Truss, açıkladığı ekonomi politikalarına gelen tepkilerin ardından istifa etti.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x