İki fotoğraf arasındaki 37 fark

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’da 610 yıllık hanları çevreleyen 37 binanın yıkılmasıyla Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi tamamen gün yüzüne çıktı.

Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda bedesten, han ve çarşıların oluşumuyla gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni eski ihtişamına kavuşturacak projede yıkım çalışmaları tamamlandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da desteklenen projesi, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Kızılay binasının yıkılmasıyla başlamıştı. Çalışmalar kapsamında ilk etapta normal kamulaştırmalarla 15 parseldeki binalarda yıkım yapılırken, kamulaştırma süreçlerinin uzaması üzerine nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bölge için ‘acele kamulaştırma kararı’ alınmıştı. Bu kararın ardından hem kamulaştırma hem de yıkım çalışmaları hız kazanmıştı.

Bursa’nın Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ ilan edildiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’nin kentin tarihi kimliğini daha da öne çıkaracağını söyledi. Yakılan binaların hafriyat kaldırma ve temel söküm çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Başkan Aktaş, önümüzdeki yılsonuna kadar projeyi tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Proje kapsamında 15’i normal, 33’ü acele kamulaştırma kararıyla toplam 48 parselde 37 binanın yıkımı tamamlandı. Çalışma kapsamında toplam 5 bin 336 metrekare alan açığa çıkarılırken, ekipler bir taraftan yıkımı tamamlanan binaların temel söküm çalışmalarını, diğer taraftan da bölgedeki hafriyatın taşınması çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bursa’nın geleceğine damga vuracak projede alınan mesafe, bölgeden çekilen hava görüntüleriyle de gözler önüne serildi. Projenin ilk başladığı ağustos ayında çekilen fotoğraf ile yıkımlar sonrası çekilen fotoğraf, bölgedeki dönüşümü ortaya koydu. Proje alanında kalan alışveriş merkezine ait binanın yıkımıyla ilgili sürecin de ocak ayı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x