Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, önemli açıklamalarda bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Müsiad Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda konuşma gerçekleştirdi. Nebati “ihracat odaklı büyüme trendi bu yıl da devam edecek” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Yeni yatırım ve açılımlarla ihracat hedefine ulaşacağımız açık. Türkiye ihracat eksenli politikasına devam edecek. Salgına ve kapanmaya rağmen 29 milyon turist ile yüksek gelir elde ettik, bu yıl da bunu aşacağız. Cari işlemlerde iyileşme sürüyor. Yeni ekonomik modelle birlikte düşük cari açıktan cari fazlasına geçeceğiz. Yeni ekonomik modelin işlendiği yeni dönem önünü gören hesabını kitabını bilen bir dönem olacak. Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk, artık heterodoks politika uygulamada. Bütçe disiplininden asla taviz vermeyeceğiz. Herkesin kazandığı bir dönem olacak, rahat olun. 20 aralık tarihi bir millattır.

İMALAT VE İHRACATA YÖNELİK DESTEK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Üretim odaklı, imalat ve ihracata yönelik firmaları destekleyecek çalışmalarımız var. Enerji, savunma ve ilaç sektörüne yönelik teşvikler devam edecek. Yeter ki üretin, ihracat ve istihdam kalemlerini artırın, biz sizi sırtımızda taşıyacağız.

TÜRK LİRASINA DESTEK

Türk Lirasını koruyacak, güçlendirecek enstrümanlarımızı sunduk, dönem bu enstrümanları kullanma dönemi. Bizim gücümüz bu toplumun dayanışmasından ve manevra kabiliyetimizden kaynaklanıyor. Birilerinin bize söylediği ve öğrettiği şeyin dışına çıkıyoruz, bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESABINA AKTARILAN MİKTAR

Kur korumalı mevduatta rakam 91.5 milyar TL’ye ulaştı. Dövizdeki köpük ve algı gitti.”

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x