Erdoğan, memura ve emekliye ek zammı açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılının ilk Kabine Toplantısı bitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine’nin ardından, işletmelere yeni mezun teşviği verileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı kömür yardımının doğalgaz desteği olarak da verilebileceği şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memura ocak zammının yüzde 7.5 olduğunu belirtti. Memura zam enflasyon farkıyla oran yüzde 30.5 oldu. Cumhurbaşkanı ayrıca en düşük emekli maaşının 2500 lira olacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de saat 16.25’te toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın ilk Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: 

Salgının ekonımiler üzerindeki baskısının artmasına rağmen Türkiye geçen yıl ihracatta rekor kırdı. 

Yeni yılda ihracatımızı çok daha iyi bir seviyeye getirmek için gündemimizde çok sayıda plan var. Turizmde önceki yıla göre gelirde yüzde 100’lük bir artış sağladık.

Yeni mezun gençlerin istihdamı teşvik edilecek. İşletmelere 100 bin lira destek veriyoruz. 

Kur korumalı Türk Lirası mevduatına kısa sürede 78 milyar liralık geçiş sağlanması önemli.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle oluşan fiyat farkının incelenmesi için yapılan çalışma Meclis’in gündeminde olacak. Enerji fiyatları hususunda vatandaşı koruyacak bir yol izledik. 2021 yılında vatandaş lehine doğalgazda 80, elektrikte 20 milyar liralık fedakarlık yaptık. 

Vatandaşa verilen kömür yardımının doğalgaz desteği olarak da verilebileceğinin altını çizmek istiyorum. 

Enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmekte kararlıyız. Döviz kurundaki köpüğü aldığımızda nasıl daha gerçekçi bir tablo önümüze çıktıysa, enflasyonda da bunu yapacağız. 

Memurların yüzde 5’lik artışını yüzde 7.5 olarak uygulama kararı aldık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30.5’a çıkardık. 

Aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz. Hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak

Yerli aşı TURKOVAC’ı da milletimizin hizmetine sunduğumuz bu dönemde artık salgına karşı çok daha güçlüyüz.

Tedbirlere daha fazla riayet ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x