Erdoğan: Avrupa gazını Türkiye’den temin edecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın’daki maden faciasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşma öncesi AK Parti’ye katılan Mehmet Ali Çelebi’ye rozet taktı.

Mehmet Ali Çelebi, yaptığı açıklamada, “Allah utandırmasın öncelikle. Neden buradayım. Sayın Cumhurbaşkanım siz canınız, ben özgürlüğümle tehdit edildim. Bu millete cellat olan FETÖ zombi teşkilatına karşı olan mücadelenizde yanınızdayım. Asker kökenli bir milletvekiliyim. Bir milyona yakın asker, silah arkadaşım görevinin başında. Birçok devre arkadaşım şehit düştü. Kahraman Türk askerleri adına bu millete cellat olan hain PKK terör örgütü ile mücadelenizde yanınızdayım. Temel gerekçem şu; Türkiye Cumhuriyeti devleti Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki en ciddi mücadelesini vermektedir. Bu nedenle ben de bir Atatürk askeri olarak Türkiye Yüzyılı mücadelesinde yanınızdayım” ifadelerini kullandı.

Rozetini Erdoğan taktı: Mehmet Ali Çelebi AK Partide... FETÖ zombi teşkilatına karşı olan mücadelenizde yanınızdayım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının detayları:

TÜM ÖNLEMLERE VE SİSTEMLERE RAĞMEN NASIL OLUP DA PATLAMA YAŞANDIĞINI HENÜZ BİLMİYORUZ

Bartın Amasra’daki maden ocağında yaşanan elim bir kaza hepimizin yüreğini dağlamıştır. Toplam 713 çalışanı ile yılda 100 bin ton üretim yapan bir müessesedir. Son 20 yılda bu ocakta yaşanan kazalarda hayatını kaybeden madenci sayımızı 6’dır. Bu madende her 37 kişiye bir iş güvenliği uzmanı düşmektedir. Kurum bünyesinde 30 tahlisiye görevlisi mevcuttur. Amasra’da da toplamda 50 kalemi bulan iyileştirmeler yapılmıştır. Metan, maden ve madencilerin korkulu rüyasıdır. Gaz izleme sensörleri 24 saat çalışmakta. Kömür ocaklarında havadaki metan gazı seviyesi yüzde 1 oranına çıktığında patlatmalar durdurulmakta, yüzde 2’ye çıktığında personel tahliye edilmektedir. Metan gazının patlaması için ise havadaki oranının en az yüzde 5 ve daha fazla olması gerekmektedir. Saat 18:05’te havadaki metan gazı oranının yüzde 1.5’a çıkması sebebiyle ocaktaki elektrik kesilmiştir. Saat 18:09’dan sonraki kayıt mevcut değildir. Tüm önlemlere ve sistemlere rağmen nasıl olup da patlama yaşandığını henüz bilmiyoruz.

RAPOR ÇIKANA KADAR SÖYLENEN HER ŞEY SPEKÜLASYONDAN İBARETTİR

Kesin rapor çıkana kadar söylenen her şey spekülasyondan ibaret kalacaktır. 110 çalışandan 41 kardeşimiz maalesef patlamada hayatını kaybetmiştir. Yaralılarımızın 6’sı İstanbul’da tedavi edilmektedir. Sağlık Bakanlığımıza bu hastalarımızın yakınlarından 50 civarında insan Çam Sakura’daydı. Onlara da üst düzeyde otel hizmetini verdiler ve halen bu süreç devam ediyor. En ileri sağlıktaki teknoloji neyse Çam ve Sakura Hastanemizde bunlar mevcut. İlgilenen doktorlarımız alanlarında kendilerini ispatlamış profesör doktorlarımız. Bartın’daki hastanelerimizde tedavi edilen madencilerimizin tamamı taburcu edilmiş durumda. 

KAZANIN SEBEPLERİNİ ARAŞTIRMAK VE GEREKENİ YAPMAK EN BAŞTA GELEN VAZİFEMİZDİR

Toplam 110 tahliye, 250 lojistik personeli kaza mahallinde görevlendirilmiştir. Sağlık Bakanlığımız 262 personeli, 51 ambulansı ile kazazedelere hizmet vermiştir. Kızılay’ımız 115 personeli ile sahadaki yerini alırken STK’lar da bölgedeki çalışmalara iştirak etmiştir. Adalet Bakanlığımız soruşturmayı yakından takip etmiştir. Kurumlarımız canla başla görevlerini yapmaktadır. Afet öncesi yapılan denetimleri de mercek altına aldık. Denetimlerin en yoğun uygulandığı yerlerden biri de Amasra’daki ocağımız. Ağustos ayında 7 gün süreyle 2 maden ve bir jeoloji mühendisi tarafından denetlenmiştir. Yılda 4 kez denetlenerek eksikler tespit edilerek ikazlar yapılmaktadır. Kaza meydana gelmişse önü ve arkasıyla sebeplerini araştırmak ve gerekeni yapmak en başta gelen vazifemizdir.

HAYATINI KAYBEDEN MADENCİLERİN GERİDE BIRAKTIKLARI AİLELERİ DEVLETE EMANET

Maden kazalarında hayatını kaybedenlere verilecek ile ilgili maddi destekle ilgili ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. 1 milyon 550 bin ile 1 milyon 700 bin lira tutarındaki ödemelere başlamışlardır. Yakınlarından kamuda işe girmek isteyenlerle ilgili süreçler kendi mecrasında ilerlemektedir. MEB de hayatını kaybeden madencilerin çocuklarına eğitim hayatları boyunca burs verecek ve eğitim masraflarını karşılayacaklardır. Hayatını kaybeden madencilerin geride bıraktıkları aileleri devlete emanettir.

İHMALİ GÖRÜLEN HİÇ KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKILMAYACAĞINDAN DA MİLLETİMİZ EMİN OLSUN

Bunun siyasi istismarı olmaz. Bunu yapanları da ben milletime havale ediyorum. Bu geriden geliyor. Nal toplamaya alışmış, hala nal toplamaya devam ediyor. Aynı şeyi Soma’da yaptık. Kimseyi aç, açık bırakmadık. Hepsinin ailesinden birer çocuk, hepsine gereken destekleri verdik, veriyoruz. Bizim ulaştığımız yere senin hayallerin bile ulaşamaz, bunu böyle bilesin. İhmali görülen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağından da milletimiz emin olsun. 

CAN SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA EN KÜÇÜK BİR ESNEKLİĞİMİZ SÖZ KONUSU OLAMAZ

Maden kazaları İngiltere’den Fransa’ya, Hollanda’dan Kanada’ya her yerde yaşanabilmektedir. Bunlar arasında bazılarında bakıyorsunuz Japonya’da 687 ölümün, Almanya’da 405 ölümün yaşandığı kazalara da şahit oluyoruz. Ülkemizde 1930 yılından bugüne 2014 vatandaşımız maalesef maden kazalarında şehit olmuştur. 2000’ler öncesinde kıyıda köşede ruhsatsız ocaklarda yaşanan kayıtlar dahil değildir. Can söz konusu olduğunda en küçük bir esnekliğimiz söz konusu olamaz. Birileri gibi istismar yapmıyoruz. Onların geride bıraktığı yavrularının, eşlerinin, anne ve babalarının yüzlerindeki hüzün adeta ömrümüzden ömür götürüyor. Kadere inanan insanlarız. Özellikle kaza ve kadere inanan insanlarız. Elbette tespit edilirse suçlunun yakasına yapışacağız. Şehitlerimizin geride kalanlarına tüm imkanlarımızla sahip çıkacağız. Bunları yaparken de mukadderata teslim olacağız. Yeri geldiğinde bu ülkenin yüzde 99’u Müslümandır diyor muyuz? Diyoruz. Senin İslamla alakan yoksa onu zaten biz bıraktık, gitti. Bu ikisi birbiri ile çelişen değil birbirini tamamlayan tutumlardır. Hadisenin nasıl yaşandığı dahi tam olarak bilinmiyorken işi kader kavramını aşağılamaya kadar vardıranlar tehlikeli bir mecrada ilerlediğini bilmelidir. Ben kader ve kazaya iman etmiş bir insanım ve böyle yürüyorum. Bu bizim imanımızın gereğidir. Amasra’daki maden kazası takip edilecek, hiçbir meselenin karanlıkta, hiçbir ihmalin cezasız kalmaması temin edilecektir. 

BAY KEMAL, ÖNCE ADAMLARINA SAHİP ÇIK

Bay Kemal, önce adamlarına sahip çık. Meclis’in kürsüsüne kalkıp da çekiçlerle gelip orada telefon kırmaya yönelmesinler. Bu ahlaki değildir. Bu edebe, ahlaka terstir. Parlamento, Meclis iç tüzüğünü süratle değiştirmelidir. Bu iç tüzükle bu işler yürümez. Daha çok kişiler silahla gelir adam öldürürler, çekiçle gelir telefon kırar, başkalarının da kafasını kırar. Bunlara eyvallah mı diyeceğiz. Bu milletin parlamentosu bunlara da haddini bildirmelidir. Böyle acılı bir günde bizi bunları söylemek zorunda bırakanları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 

BÜTÇE TEKLİFİ

Tüm hükümetlerimiz döneminde olduğu gibi bu teklifi de hazırlarken bütçe disiplininden taviz vermedik.1999’da günde 6 kez devlet dairelerinin elektrikleri kesilirdi. Şu anda böyle bir şey söz konusu değil.

TÜRKİYE’YE DOĞAL GAZ DAĞITIM MERKEZİ

Şu anda Avrupa, doğal gazı nereden temin edeceğiz diye fellik fellik arayış içinde. Hamdolsun Türkiye’nin böyle bir problemi yok. Şimdi Türkiye inşallah doğal gazda da bir hub olacak. Son görüşmemizde sayın Putin’le bu konuda hemfikir olduk. Kendi ifadesiyle ‘Avrupa doğal gazını Türkiye’den temin edebilir’ dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN YAŞADIĞI REFAH KAYBINI TELAFİ ETMEKTE KARARLIYIZ

Bundan sadece15 yıl önce istihdam sayımızın 20 nmilyonun altında olduğunu göz önüne aldığımızda geldiğimiz yer daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizin ve milletimizin dinamizmi öylesine büyük ki herhangi bir yerdeki kaybı diğer yerden süratle telafi, edebiliyoruz. Turizmde 50 milyon turiste ve 40 milyar dolar turizm gelirine doğru giden bereketli bir sezon geçiriyoruz ve bunu daha da ileri götürecek hazırlıkların içindeyiz. Bütçe açığımızı yüzde 3.5 hedefinin altında tutabileceğimiz anlaşılıyor. Yükselen enflasyon sebebiyle sabit gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı refah kaybını telafi etmekte kararlıyız. Önümüzdeki yıl başında yeni bütçemizle birlikte daha ileri adımlar atarak telafi sözümüzü yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Bütçemizde yeterli kaynağı ayırdık. Bu yılda bütçede Aslan payını eğitime ayırdık. Yatırımı, istihdamı, üretim, teşvik için reel sektöre sağlayacağımız desteklere de 145 milyar liradan fazla kaynak tahsis ediyoruz. Her kesime 2023 hedeflerimize uygun kaynakları ayırdığımız bir bütçe hazırladık.

TBMM geçtiğimiz hafta tarihi öneme haiz olduğuna inandığım bir kanunu kabul etti. Sosyal medya düzenlemesi denilen bu kanun, dünyanın pek çok yerinde zaten vardır, uygulanmaktadır.

KILIÇDAROĞLU’NUN ABD ZİYARETİ

Bu zat seçime ayların kaldığı bir dönemde Amerika’ya gitti. Benzin istasyonuna girmiş orada hamburgerci varmış ona takılmış 8 saat orada geçmiş. Burada da benzin istasyonuna takılabilirdi orada da benzin istasyonu var orada da bu işi halledebilirdi.

”BU GEZİNİN BİLİNMEYEN, KARANLIK TARAFI VAR”

Bu gezinin bilinmeyen, karanlık tarafı var. Bir de vermediği görüntüler var. TURKEN Foundation’ın orada yaptırdığı bina ile ilgili benim çocuklarıma laf atıyor. Attığın yalanlarda açtığım davaların hepsini kazandım, kazanıyorum. Bununla ilgili davayı avukatlarım açacaklar, buradan da inşallah bir şeyler gelecek. New York’a kadar gideceksin Türkevi’ni ziyaret etmeyeceksin. Yapamaz. Türkevi onun bütün fiyakasını siper süpürür atar. Ülkemizin çıkarını, milletimizin her türlü değerini, insanımızın her türlü mahremini hedef alan yalan ve iftira kampanyaları da terör saldırısıdır. Benim çocuklarım o binayı yaptırmış, yalan. Tek yaptığı iş şaibeli kişilerle bir araya gelmek. Siyaset bu adamın yaptığı iş değildir. Siyaset yapmaktan anladığı bu ise hem kendisine hem partisine hem bu ülkeye yazık.

KILIÇDAROĞLU’NA ”CUMHURBAŞKANI ADAYI OL” ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu’na çağrı yapmak isriyorum; madem kendine bu kadar güveniyorsun, gücün yetiyorsa yüreğin varsa seçimlerde çık karşımıza birikimlerimizi vizyonlarımızı projelerimizi yarıştıralım. Çık karşıma kararı millet versin. Aday olmak istiyor da birilerinin tehdidine maruz kalıyorsan korkma. Öyleyse hodri meydan. Hayallerinle arana engel koyanlar kimse söyle omuz omuza mücadele edelim. Gerekiyorsa 6’lı masadaki ortaklarını da görünmeyen ortaklarını da birlikte ikna edilim. Ben muhafazakar bir devrimciyim. Seçime kısa bir süre kaldı daha adayları ortada yok. Uluslararası arenada Türkiye’nin haklarını nasıl koruyacak?”

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x