Erdoğan açılış töreninde duyurdu: Tahıl koridoru uzatıldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu–Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’yla ilgili bilgiyi dünya kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu–Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni’ne katıldı. Erdoğan konuşmasında, bugün son günü olan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılacağı konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Erdoğan’ın açıklamalarının detayları için:

“Afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bir yandan enkazları kaldırıyor, bir yandan kalıcı konutların inşasına başlıyoruz. Bir yıl içinde şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmış, depremzede vatandaşlarımızı yuvalarına kavuşturmuş olacağız. Ülkemizi her türlü afete, tehdide karşı hazırlayacak çalışmaları da yürütüyoruz. Dünyanın yaşadığı krizlerin önümüze çıkardığı fırsatları değerlendirmemiz için ihtiyacımız olan tek şey istikrar ve güven iklimine sıkı sıkıya sahip çıkmaktır. 

Bundan 108 yıl önce “Çanakkale geçilmez” diyerek dünyanın en büyük ordularına göğüslerini siper eden kahramanlarımızın aziz hatırası yüreklerimizde yaşıyor. Nusret Mayın ile denizde, Anadolu’nun dört bir yanından gelerek Çanakkale’de saf tutmuş Mehmetçikle Çanakkale’de karada destan yazdık. Bu aynı zamanda en büyük insan kaybını yaşadığımız savaşımızdır. Bu kayıpların hüznü hala yüreklerimizdedir. Çanakkale Zaferi milletimize önce milli mücadelemizi verme ve başarıya ulaştırma ardından bu topraklardaki son devletimiz Cumhuriyetimizi kurma şevkini aşılamıştır. 

“BUGÜN DE HER SIKINTIDA ÇANAKKALE RUHUNU HATIRLIYOR, O FEYZLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Milletimizin iradesini gasp etmeye yönelik saldırılar karşısında verdiğimiz tüm mücadelelerde Çanakkale kahramanlarını örnek aldık. Bugün de ekonomiden doğal afetlere, her sıkıntıda Çanakkale ruhunu hatırlıyor, oradan aldığımız feyzle mücadelemizi yürütüyoruz. Şu anda bizler görüyorsunuz, bir açık hava müzesindeyiz. Ben gerek bakanımıza, gerek hocamıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Dünyada böyle açık hava müzeleri nadirattandır. Bugün 108 yıl sonra bir kez daha şehitlerimizin aziz hatıralarını yad etmek, istiklalimize ve istikbalimize bağlılığımızı haykırmak için buradayız. Biz de şehitliklerimizi ayağa kaldırarak, emanetleri koruyarak, kültürel mirası ihya ederek, ecdada saygımızın gereğini yerine getiriyoruz. Düşmanın ilk saldırdığı ve son ayrıldığı yer olan bu kalenin açık hava müzesi olarak açılmasını isabetli görüyorum. Geçmişinin bilmeyenin geleceği kuramayacağı gerçeğinden hareketle, evlatlarımızın Çanakkale zaferini kazandığımız yerleri mutlaka görmeleri gerektiğine inanıyorum. 

Bugün açılışının 1. yılına eriştiğimiz, evet, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu başta olmak üzere pek çok eserle şehrimizi ve bölgeyi geleceğe hazırlıyoruz. Sadece şu Çanakkale Köprüsü bölge için bir destandır. Geçmişi hatırlarsak, şu boğazın her iki tarafına zaman olurdu geçemezdik. 1915 Çanakkale Köprümüzle Marmara bölgemizi çepeçevre saran otoyol ağını birleştirdik. Gelibolu–Eceabat yolunu bugün açıyoruz. Toplamda 5351 metre uzunluğunda 4 tünelin de açılışını bugün yapıyoruz. Projenin inşasında bölgenin tarihi, arkeolojik ve tabii dokusunun korunmasına hassasiyet gösterilmiştir. Ülkemiz yılda 161 milyon lira tasarruf elde edecek ayrıca, 4500 tona yakın karbon emisyonunda azaltım sağlanacaktır. 

Eserlerimizin her birini Türkiye Yüzyılı’na giden yapıtaşları olarak görüyoruz. Daha büyük zaferler için ileri atılmanın eşiğindeyiz. Ecdada işte böyle layık olunur. 

ERDOĞAN DÜNYAYA DUYURDU: TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI UZATILDI

Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşmasıyla ilgili dünya kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Savaştan sonraki en önemli uzlaşma konusu olan tahıl koridor anlaşmasının süresi bugün bitiyordu. 19 Mart’ta bitecek olan anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık. Bu anlaşma küresel gıda tedarikinin istikrarı bakımından hayati öneme sahip. Anlaşmanın bir kez daha uzatılmasında gayretlerini esirgemeyen Rusya ve Ukrayna tarafları ile BM Genel Sekreteri’ne teşekkür ediyorum.”

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x