Dolarda yükseliş devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar yeni yılın ilk haftasında yükselişini sürdürüyor.


Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 13,44 seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 15,20’lerde işlem görüyor.

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 96,1 seviyesinde dengelenirken, euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 artışla 1,1300’ten alıcı buluyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,10 artışla 1.965,52 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1,93 puan ve yüzde 0,10 değer kazanarak 1.965,52 puana yükseldi.

“YUKARI ADIM KURALI” BUGÜN DE GEÇERLİ

Borsa İstanbul AŞ, BIST-50 endeksinde yer alan paylarda, dün uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de devam edeceğini duyurdu.

Buna göre, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

FED TUTANAKLARI TAKİP EDİLECEK

Uzmanlar, dün ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışına mayısta başlayabileceğine ilişkin fiyatlamaların güçlenmesiyle küresel dolar talebinin arttığını belirtti.

Fed’in para politikasına ilişkin beklentiler piyasalarda yeniden baş role geçerken, bu akşam açıklanacak Fed’in toplantı tutanaklarında, para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları aranacak.

Bugün yurt içinde sakin bir veri takvimi bulunurken, yurt dışında ise Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’de hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD’de ADP özel sektör istihdam verilerinin yanı sıra Fed’in toplantı tutanakları takip edilecek.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x