Dolar ve eurodan yeni bir rekor daha!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası asgari ücret kararının ardından döviz kurları yeni zirve ulaştı. Dolar/TL kuru bugün 16, 84’i, euro/TL kuru ise 18,85’i gördü.

Merkez Bankası’nın (TCMB) artan enflasyona rağmen faiz indirmeye devam etmesiyle Türk Lirası’nda tarihi değer kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

Bugün dolar/TL’de 17,14, euro/TL’de 19,43 ile rekor tazelendi. İngiliz sterlini de 22,40 lira ile yeni zirveye ulaştı.

Döviz kurlarında günlük yükseliş yüzde 5’i aştı.

FAİZLE ENFLASYON ARASINDA TARİHİ FARK

Önümüzdeki aylarda resmi tüketici enflasyonunun yüzde 30’ları aşması, böylece TCMB’nin yüzde 14’lük politika faiziyle enflasyon arasında tarihi bir fark oluşması, reel faizin daha önce pek görülmemiş düzeylere gerilemesi bekleniyor.

Bu durum, yabancı sıcak paranın kaçışının yanı sıra yerlilerin de TL’den dövize ve altına kaçışına neden oluyor.

Sozcu.com.tr’ye faiz kararını değerlendiren ekonomist Murat Kubilay, mevcut durumda TL’deki değer kaybını durdurmanın tek yolunun TCMB’nin rezerv satışları olabileceğini ancak bu yöntemin de sürdürülebilir olmadığını vurgulamıştı.

BORSA NEDEN YÜKSELİYOR?

Öte yandan, TL’deki değer kaybı, hisselerde belirgin yükselişlerin devam etmesine neden oluyor.

BIST 100 endeksi bugün yüzde 5’e yakın artışla işlem görürken, bankacılık endeksindeki yükseliş ise yüzde 6’yı aşmış durumda.

ALB Forex Araştırma müdürü Emre Çayırlı, “BİST şirketleri enflasyon muhasebesine ve güçlü ihracat yapılarına karşın döviz sepetindeki yükselişe göre düşük değerlerde kalmalarından dolayı yükselmeye devam ediyor” dedi.

TL’deki değer kaybı ihracatçı şirketlerin baskın olduğu BIST-100 endeksinin 12 yılın en iyi aylık performansını göstermesini sağladı.

İstanbul Portföy yönetici ortağı Turgay Ozaner de borsadaki yükseliş, “Tasarrufları TL’de kalan yerli yatırımcının dolar bazında ucuzlayan borsadaki hisselere ilgisinden kaynaklanıyor. Tabii ki gelecekteki enflasyon korkusundan paralarının değerini ancak bu şekilde koruyabilecekleri düşüncesi” dedi.

Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik sıkıntılar yaşandığında enflasyon nedeniyle şirketler fiyat artışına gittiğinden ya da yurtdışına ihracat yapıyorlarsa zayıf kurdan faydalandıklarından yerli yatırımcı hisse senetlerini nispeten güvenli liman olarak görür ve bu nedenle hisse senedi piyasaları yükselir.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x