Dolar 9 Kasım’da ne kadar oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar yatırımcılarının gözü bugün ve yarın kritik 2 güne kilitlendi. ABD kongre seçimleri ve ABD enflasyonunun açıklanacağı güne dolar 18.56’dan başlarken, Euro 18,6954 TL’den güne başladı.

ABD ara seçimleri dolar için izlemeye alındı. ABD Kongresinde demokratların çoğunluğu kaybetmesi çalkantılı politikalara yol açacağından ötürü dolardaki dalgalanmayı artırabilir. Diğer önemli veri ise ABD enflasyonu. Beklentiler yüzde 8 geleceği yönünde… Son açıklanan enflasyon yüzde 8.1 beklentilere karşılık yüzde 8.2 olarak gerçekleşmişti. Nitekim Fed’de yükselen enflasyonu dizginlemek için politika faizini yüzde 0.75 artırarak yüzde 3.25’e yükseltmişti. 

Kararın ardından Fed Başkanı Powell, faiz artışlarının devam edeceği sinyalini verdi. 

Son 1 aydır TCMB’nin faiz indirimleri ve TCMB ile BDDK’nin önlemleriyle doların 5 ekimden bu yana son 18.55 ila 18.60 arasında sakin seyir izlemesi KKM’ye olan ilgiyi azalttı. Bankaların mevduat faizleri KKM faizlerini geçti. 14-21 Ekim haftasında KKM’ye giren miktar oranı yüzde 0.8 artarken, 21-28  Ekim haftasında ise bu oran yüzde 0.6 oldu. Bu azalmada doların 1 aydır yatay seviyede seyretmesi etkili oldu. Doların artık yükselmeyeceğini düşünen tasarruf sahipleri mevduata yönelmeye başladı. 

Son 1 aydır 18.55 ile 18.60 arasında dalgalanan kur geçtiğimiz gün 18.45’e kadar indi. Bankacılar ve analistler bu düşüşe anlam veremedi. Ancak dolar daha sonra yeniden toparlayarak 18.60’a kadar çıktı. 

Bugün herhangi önemli bir veri bulunmuyor. Yatırımcıların gözü ABD ara seçim sonuçlarında olacak. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x