Dolar 7 Aralık’ta ne kadar oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar bugüne 28,92 TL’den başlarken Euro ise 31,17 TL’den başladı. Bugün piyasada gözler bankacılık verilerine odaklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazetecilere enflasyonda düşüş için tarih verdi. 

Katar dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada marketlerde fahiş fiyat artışları yaşanmaması için önlemler aldıklarını söyledi. Alınan önlemler sonucunda gayrimenkul ve otomotivde ciddi fiyat düşüşleri olduğunu belirten Erdoğan “Esasında biz enflasyonu dizginleyerek, beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız.” dedi.

Erdoğan “Baz etkisiyle Haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek.” dedi. 

Dolar/TL karşısında yılı artıda kapatmaya hazırlanıyor. 2023 yılına 18,82 TL’den başlayan kur yılın son günlerine yaklaşırken 28,92 TL’ye kadar yükseldi. Bu da yüzde 53,66’lık yükseliş sergilediği anlamına geliyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi de 2023 yılına 104 seviyelerinde başlarken bugün yine 104 seviyelerinde seyrediyor.

2023 yılına 19,95 TL’den giren Euro/TL paritesi ise yılın son günlerine yaklaşırken 31,16 TL’den işlem görüyor. Bu da yüzde 56’lık bir yükseliş anlamına geliyor. 

Bugün bankacılık verileri açıklanacak. TCMB rezervleri bugün açıklanacak. Rezervlerin Reuters’in başvurduğu bankacıların hesaplamalarına göre, 1 Aralık ile biten haftada 3,8 milyar dolar arttığı hesaplandı. TCMB rezervleri 24 Kasım ile biten haftada  136.5 milyar dolar ile rekor kırmıştı. 

Asgari ücret toplantıları pazartesi günü başlayacak. 

Bugün içerde açıklanacak önemli veri bulunmuyor. Dışarda ise Almanya sanayi üretimi, Euro bölgesi GSYH ile ABD’de işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x