Dolar 4 Ekim’de ne kadar oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel piyasalarda risk artışı döviz piyasalarını sakinleşmesini sağladı. Küresel borsalarda yükselişler hızlanırken para birimleri bu yükselişler karşısında yatay seyire geçti. Dolar bugüne yatay seyirde 18.54’te başlarken, Euro18.23 TL’den yeni güne giriş yaptı.

Piyasanın beklediği enflasyon rakamları dün açıklandı. Enflasyonda yükseliş serisi devam ediyor. Enflasyon eylül ayında aylık yüzde 3,08, yıllık olarak ise yüzde 83,45 olarak gerçekleşti. Enflasyona en yüksek katkı geçtiğimiz ay yeni zamların gerçekleştiği elektrik ve doğalgazdan geldi. Enflasyon tarihi zirvesini yenilese de hem Reuters hem de Anadolu Ajansı’nın anketine katılan ekonomistlerin beklentilerinden düşük geldi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki yılın başlarından itibaren enflasyon sorununun geride kalacağını söylemişti. Hükümet, bir süredir büyümeyi önceleyen ekonomi politikaları yürütüyor.

Küresel finans piyasalarında dövizdeki işlemler sakinleşti. Zira küresel borsalarda yükselen risk iştahı parayı güvenli liman dolardan çıkarıp borsalara yönlendiriyor. Doların başlıca para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 111,49 seviyesine kadar geriledi. 

Euro/dolar kuru da 0,9836 seviyesinde seyrediyor. 

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 788’de gözleniyor. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x