Dolar 29 Eylül’de ne kadar oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güç kazanmaya sürdüren dolar 18.50 TL’nin de üzerine çıkarak zirvesini tekrarladı. Dolar güne 18.53 TL’den başlarken, Euro ise son 2 ayın dibinden yükselişe geçerek 17.94’e kadar çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir canlı yayında TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği mesajını verdi. 

Erdoğan, TCMB’nin “faiz indirimi” politikasına ilişkin, “Temennim odur ki bundan sonraki toplantıda bunu biraz daha indirmek suretiyle yıl sonuna kadar faizi tek haneli rakama indirmeliyiz” dedi. TCMB, Aralık 2021’de politika faizini 100 baz puan indirmiş ve Ağustos ayına kadar sabit tutmuştu. Ağustos ayında büyük bir sürprize imza atarak politika faizini 100 baz puan indiren TCMB, eylül ayı toplantısında da 100 baz puan indirmişti. Politika faizi şu anda yüzde 12’de bulunuyor. TCMB, önümüzdeki 3 ayda da faizi 100 baz puan indirmeye devam ederse 2023 yılına tek haneli politika faizi ile girilmiş olacak.

TCMB, Politika faizi kararlarından sonra verdiği mesajlarında üretimin ivme kaybettiğinden dem vuruyordu. TCMB, hükümetin büyümeyi önceleyen politikalarını desteklemek istiyor.

Önümüzdeki pazartesi günü Türkiye’nin eylül ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Reuters’in düzenlediği ankete göre, ekonomistler, enflasyonun eylül ayında aylık bazda yüzde 3.8 artması bekleniyor. Yıllık enflasyonun ise yüzde 84,63’e yükselmesi bekleniyor. Enflasyon ağustos ayında yavaşlama emareleri göstererek aylık yüzde 1,46, yıllık ise yüzde 80 yükselmişti. Eylül ayında doğalgaz ve elektrike yapılan zamların yansıması bekleniyor.

Dolar, dün yaşadığı düşüşün ardından yeniden toparlanıyor. Doların gücünü gösteren DXY endeksi gerilediği 112.66 seviyesinden 113.277 seviyesine kadar yükseldi. Euro/dolar paritesi 1’in altındaki seyrini sürmeye devam ediyor. Parite bugüne 0,9682 seviyesinden başladı. 

Sterlin krizi ise İngiltere Merkez Bankası’nın uzun vadeli tahvil alımlarıyla duruldu. İngiltere Merkez Bankası, piyasaları sakinleştirmek için 65 milyar sterlinlik bir program başlattı. Sterlin/dolar kuru 1.05 seviyelerinden 1.08 seviyelerine kadar yükseldi. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x