Dolar 26 Eylül’de ne kadar oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed’in faiz artışına gitmesiyle dolar küresel para birimleri karşısında tekrar güçlendi. Dolar endeksi 113’ü aşarken, Dolar yeni haftaya 18.43 TL’de başladı. Euro ise TL karşısında 18 TL’nin de altına inerek 17,7482 TL’den başladı.

Fed’in şahin tutumunu koruması doların küresel para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksini son 20 yılında zirvesini yenilemesini sağladı. Dolar endeksi haftaya yüzde 0.71 yükselişle 113,763’den başladı.

TL, TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından dolar karşısındaki kayıplarını artırdı. Dolar/TL kuru yeni haftaya tarihi zirvesini yenileyerek 18.43 TL’den başladı.

Euro ise Avrupa Birliği’nde zirvesini yenileyen enflasyon rakamları ve enerji krizinin etkisiyle değer kaybını sürdürüyor. Euro/TL kuru 18 TL’nin de altına inerek 17,7482 TL’den yeni haftaya başlıyor. 

Euro/dolar paritesi yeni haftaya yüzde 0.62 düşüşle 0,963’ten başladı.

Geçtiğimiz hafta küresel merkez bankaları faiz artırım kararlarını sürdürürken bazı ülkelerde resesyon endişelerine karşı yeni adımlar atıyor. İngiltere’de geçtiğimiz ay yeni başbakan Liz Truss agresif vergi kesintilerini öngören paketi açıkladı. Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, Cuma günü 45 milyar sterlinlik vergi kesintisi planını duyurduğundan beri sterlin, dolar karşısında her geçen dakika tarihin en düşük seviyelerine geriliyor. Sterlin asya piyaslarında dolar karşısında yüzde 5 düşerek 1,0350’a kadar indi. 

Paket, kurumlar vergisinde indirimin yanısıra en zengin kesimden alınan vergilerde ve finansal karlardan alınan vergilerde büyük indirimler öngörüyor.

Bazı analistler, paketin ardından Sterlin/dolar kurunun tıpkı euro/dolar paritesi gibi 1’in altına gerileyebileceğini söylüyor.

Bu hafta içerde dış ticaret rakamları beklenirken, dışarda ise Euro bölgesi enflasyon rakamları ve ABD’nin kişisel harcamaları takip edilecek. 

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x