Dolar 25 Mayıs’ta ne kadar oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turuna sayılı günler kala dolardaki yükseliş hız kesmiyor. Dolar bugüne 19,90 TL’nin üstünde giriş yaparken Euro ise hafif düşerek 21,3694 TL’den başladı. Bugün veri gündemi yoğun. TCMB’nin faiz kararının yanı sıra, TCMB rezervleri, KKM ve ABD’nin büyüme rakamları var.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu yaklaşırken dolardaki yükseliş durdurulamıyor. Dolar kuru bugüne 19,90 TL’nin üstünde başladı. Euro ise hafif gerileyerek 21,3694 TL’den başladı. Bugün veri gündemi yoğun.

TCMB’nin faiz kararının yanı sıra, TCMB rezervleri, KKM ve ABD’nin büyüme rakamları var.

TCMB’nin seçimin 2. turu öncesinde macera aramayarak politika faizini yüzde 8,5’te sabit bırakması bekleniyor. 

Dün bankacılık sistemine ilişkin “sermaye kontrolü” geleceğine ilişkin spekülasyonlar üzerine hem BDDK, hem Türkiye Bankalar Birliği hem de Sermaye Piyasası Kurulu art arda açıklamalar yaparak haberleri yalanladı.

Merkez Bankası’nın  Kur Korumalı Mevduat’ı daha cazip kılma çabaları sürüyor. Bankalar, 26 Mayıs hesaplama tarihinden itibaren, gerçek kişiler için dövizden TL’ye dönüşümde yüzde 10’un altında ek dönüşüm yapmaları halinde eksik kalan tutar kadar menkul kıymet blokesi yapacaklar. Böylece bankalar KKM için daha faiz vaad edebilecekler.

12 Mayıs biten haftada Kur Korumalı Mevduat 143 milyar lira artarak 2 trilyon 346,8 milyar liraya çıktı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarla “Faiz üst sınırının kaldırılmasıyla KKM’nin bütçe üzerinde ciddi bir maliyet oluşturması beklenmiyor” dedi. Seçimin 1. turunu da kapsayan Kur Korumalı Mevduat rakamları bugün BDDK tarafından açıklanacak. 

Öte yandan geçtiğimiz hafta açıklanan TCMB rezervleri konuşulmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın brüt rezervleri seçim öncesinde 9 milyar dolar azalarak 105.13 milyar dolara indi. 

Merkez Bankası’nın net rezevleri ise Şubat 2022’den beri en düşük seviyeye gerileyerek 2.33 milyar dolara indi. Bankacılar TCMB’nin rezerv satışlarına devam ettiğini ve net rezervlerin eksiye geçtiğini söylüyor. Yeni rezerv rakamları bugün saat 14:30’da TCMB tarafından açıklanacak.

Piyasaların beklediği Fed tutanakları dün yayınlandı. Fed yetkilileri faiz artışı konusunda kısmen ayrıştı. Tutanaklar 14 Haziran’da gerçekleşecek Fed toplantısında faiz artışlarının duracağı beklentisini kuvvetlendirdi. 

Tutanaklar doları güçlendirdi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 103,345’ten 103,965’e yükseldi. 

Öte yandan bugün ABD’nin 1. çeyrek büyüme rakamları ile işsizlik maaşı başvuruları rakamları yatırımcıların odağında olacak.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x