DOLAR 13,53080.08%
EURO 15,50800.15%
ALTIN 790,890,17
BITCOIN 584230-0,29%
Bursa

AZ BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğal gazda kademeli tarife planında değişiklik!

Doğal gazda kademeli tarife planında değişiklik!

ABONE OL
30 Aralık 2021 10:49
Doğal gazda kademeli tarife planında değişiklik!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılbaşı itibariyle doğal gazda kademeli tarife Meclis gündemine getirilecek. Bu yöntemle kullandıkça doğal gaz faturaları kabaracak, az kullanan ise az ödeyecek. Fakat Türkiye Gazetesi’nin haberine göre faturalar için düşünülen tek yöntem bu değil.

Habere göre Enerji Bakanlığı ile gaz dağıtım şirketlerinin temsilcilerinin yaptığı toplantıda yeni bir görüş ortaya koyuldu. Bu sistem kabul edilirse tüm ülkeyi etkileyecek.

Bu öneriye göre Türkiye’nin illeri bölgelere ayrılacak. Bu sınıflandırmada ise ilginç bir kriter kullanılacak.

Sisteme göre her ilde aynı oranda doğal gaz tüketilmiyor. Bunun nedeni de şehirlerdeki hava durumunun farklı olması. Örneğin Antalya’ya göre çok daha soğuk olan Kars’ta daha çok doğal gaz tüketiliyor. Eğer ilk yöntem uygulanırsa bu durumda Karslı vatandaşlar soğuk yüzüden daha çok doğal gaz tüketeceğinden daha fazla fatura ödemek zorunda kalacak.

Buna göre bütün iller için ilk kademe örneğin 100 birim olarak belirlense kışı hafif geçiren iller her dönem daha az kullanım yapacak ve daha az fatura ödeyecek.

Bunun adil olmayacağı ortada olduğu için bu yeni sistem önerildi. Yeni yöntemde Türkiye’de kışın en sernt yaşandığı Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Sivas gibi iller; Antalya, İzmir ve Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerden daha düşük kademeli tarifeye tabi tutulması planlanıyor.

Ancak bu durum eşitlik ilkesine aykırı olacağından hukuki sorun yaşanabilir. Ayrıca bir başka çekince de doğal gazın ısınmanın dışında başka amaçlarla kullanılması nedeniyle bu ayrım sorun yaratabilir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP