CHP 38. Olağan Kurultayı’nda başkanlık yarışı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP 38. Olağan Kurultayı sürerken Divan Başkanlığını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun yaptığı kurultayda konuşan Kılıçdaroğlu, “Sırtımdaki hançerle seçime girmek zorunda kaldım” ifadelerini kullandı. CHP lideri bir sonraki kurultayda aday olmayacağını da duyurdu. Kılıçdaroğlu ve Özel yeterli imzaya ulaştı.

CHP 38. Olağan Kurultayı başladı. 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı belirlemek için bugün sandık başına gidecek. Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı kurultayda başkanlık yarışı, Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel arasında geçecek. 

Genel başkan, kurultayca gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyuyla seçiliyor. Bu durumda ilk iki turda genel başkan seçilebilmek için bin 367 delegenin en az 684’ünün oyu gerekiyor.

YETERLİ İMZAYA ULAŞTILAR

CHP’nin 38’inci Olağan Genel Kurultayı’nda genel başkanlık seçimi için yeterli imzayı toplayan Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel, genel başkan adayı oldu. Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sonuç olarak, başvuruları olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel yeterli imza sayısına sahiptir. 2 adayımız, Kurultay’ın biraz sonra takdirlerine sunulacaktır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

28 Mayıs’taki seçimlerin ardından İstanbul ve Ankara arasında ikiye bölünen partide CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içindeki en kritik sınavına çıkıyor. Kılıçdaroğlu’nu destekçileri salon önünde “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla karşıladı.

EKREM İMAMOĞLU KÜRSÜYE ÇIKARKEN ISLIKLANDI

İmamoğlu kürsüye çıkacağı sırada ise ıslıklar yükselmeye başladı. Kısa sürede gerginliğinin yaşanmasının ardından Kurultayın Divan Başkanlığına seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel ise salona kendisini destekleyen milletvekili ve delegelerle giriş yaptı. Partilileri selamlayan Özel de daha sonra kendisi için ayrılan alana oturdu. Özel’in selamlaması sırasında tribünlerden dev Özgür Özel afişleri açıldı.

KILIÇDAROĞLU: SIRTIMDAKİ HANÇERLERLE SEÇİME GİRMEK ZORUNDA KALDIM

 CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Kurultay’daki açıklamaları şöyle:

Altı lider oturduk. Kendilerine de şunu söyledim: ‘Ülkede demokrasi yok, bir sorunlar yumağı haline geldi ve bize tarihin yüklediği bir sorumluluk var. Biz altı lider bunun gereğini yapmak zorundayız. Demokrasiyi, insan haklarını getirmek zorundayız’ dedim, uzun uzun anlattım. Altı parti bir araya geldik ve ülkeyi nasıl yöneteceğimizi oturduk çalıştık. Hemen hemen her alanda ortak mutabakat metni hazırladık. İş cumhurbaşkanlığı adaylığının seçimine gelince masadan kalkmalar ve oturmalar bir araya geldi.

Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Hep şuna inandım: Yolu doğru olanın yükü ağır olur. Yükümüz ağırdı. Sırtımdaki hançerlerle yüküm ağırdı. Beni asıl üzen sırtımdaki yük değil, hançerlerdi. Seçim bitti. Kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişimi söylemini dillendirenler uzun zamandır değişmeyenlerdir. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. Değişim… Aklı olan herkesin bilmesi gereken bir şey var. Değişmeyen tek şey değişimdir. Değişim hayatın kendisidir. ‘Bu CHP Sivas’ın ötesine gidemiyor’ diyorlardı. Sivas’ın ötesine gidemiyorduk, rozet takamıyorduk. Bugün buralardan milletvekili çıkarttık, milletvekili. Hangi değişimden söz ediyorsunuz? CHP Türkiye coğrafyasının her yerinde konuştu, tartıştı. Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler o yüzden bu ayrıntıya girdim. Asla yan yana gelemezler dedikleri insanlarla yan yana geldim. Asla kucaklaşamaz dedikleri insanlarla kucaklaştım.”

“ASLA SİZİ UTANDIRACAK BİR ŞEY YAPMADIM”

Özeleştiri veren Kılıçdaroğlu, “Biliyorum, sizleri zaman zaman üzdüm. Ama bir şeyi bilmenizi isterim: Asla ve asla sizi üzecek, utandıracak bir şey yapmadım. Sizlerle beraber, sizler için, Türkiye için mücadele ettim” dedi.

“CHP SAĞA KAYDI” İDDİALARI

Bunlar sağın solun ne olduğunu bilmiyorlar. CHP halkın partisidir. Avrupa’nın en güçlü sosyal demokrat partisi CHP’dir. Temel felsefemiz halklılaşma. Halkın yanındayım.

Bir sonraki kurultayda yeni genel başkanı alkışlayacağım, aday olmayacağım. 

Kaynak: Haber Global

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x