Çavuşoğlu’ndan tahıl anlaşması açıklaması: Engeller tamamen kalkmadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Anlaşmanın 120 gün daha uzatıldığını belirten Çavuşoğlu, “Bunlar güven artırıcı adımlar, umarım ateşkes olur” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndaki son durum ve KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üyeliğine ilişkin konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan şu şekildeydi:

Önemli adımlar atıldı. Rusya da tatmin oldu, ama engellerin tamamen kalkmadığını söylemek lazım. Ukrayna tahılının sorunsuz şekilde gidebilmesi için Rusya’nın taleplerinin de karşılanması gerektiğini söylüyoruz. Bazı zorluklar oldu ama epey mesafe kaydedildi. 4 ay sonra umarım tekrar uzatılır, 1 yıl uzatılır. Umarım bir daha uzatmaya gerek kalmaz, ateşkes olur. Biz çabalarımızı yoğunlaştırarak sürdüreceğiz. Biz ‘komşumuz açken tok yatmayalım’ anlayışıyla arabuluculuk ettik. Bundan sonra da sürdüreceğiz.

“İCAZET ALACAK DEĞİLİZ”

KKTC’nin bir yere gözlemci üye olabilmesi için başkasından icazet alacak değiliz. Avrupa Birliği’nin ne hakkı var ki Türk Devletleri Teşkilatı’na müdahale etsin. ABD de Yunanistan ve Güney Kıbrıs konusunda dengeli olsun. Onlardan icazet alacak değiliz.

“SAVAŞIN SONLANDILMASI ÖNEMLİ”

İlk incelemelere göre bir kaza yaşandığı anlaşılıyor. Sonuçta devam eden bir savaşın yansıması maalesef kaza da olsa. Bir an önce savaşın sonlandırılması biran önce müzakere masasına dönülmesi önemli.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x