Can Atalay’ın milletvekilliği düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TİP’ten milletvekili seçilen Can Atalay hakkındaki karar Meclis kürsüsünden okundu, Atalay’ın milletvekilliği düşürüldüğü açıklandı.

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın TİP milletvekili Can Atalay ile ilgili aldığı kararların ardından gözler Meclis’e çevrilmişti. Yargıtay’ın Can Atalay kararının TBMM‘de okutulmasıyla, Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay hakkında “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden verilen hak ihlali kararına uyulmaması nedeniyle yapılan iki başvuruda da hak ‘hak ihlali’ kararı vermişti.

21 Aralık’ta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan ikinci karar mahkeme tarafından bir önceki kararda olduğu gibi Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesince verilen ikinci ihlal kararının hukuki değeri olmadığını, bu bağlamda Anayasa’nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın var olmadığını belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyulmamasına karar vermişti.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x