Bursa’da Süleyman Çelebi’yi anma yılı

featured
BURSA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ, 'BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN DESTEĞİYLE' UNESCO TARAFINDAN 2022 YILININ SÜLEYMAN ÇELEBİ'Yİ ANMA YILI OLARAK İLAN EDİLMESİ NEDENİYLE O DÖNEME AİT SANATSAL TASARIM VE ÇALIŞMALARI İÇEREN ESERLERİ SERGİLEDİ. (İHA/BURSA-İHA) Bursa Olgunlaşma Enstitüsü, 'Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle' UNESCO tarafından 2022 yılının Süleyman Çelebi'yi Anma Yılı olarak ilan edilmesi sebebiyle o döneme ait sanatsal tasarım ve çalışmaları içeren eserleri sergiledi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü, ‘Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle’ UNESCO tarafından 2022 yılının Süleyman Çelebi’yi Anma Yılı olarak ilan edilmesi sebebiyle o döneme ait sanatsal tasarım ve çalışmaları içeren eserleri sergiledi.

Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi’nde düzenlenen sergide yer alan, Süleyman Çelebi’nin yaşamış olduğu döneme ait devlet erkânı ve sosyal hayatındaki halk giysilerden oluşan koleksiyondaki kumaşlar, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü Dokuma Atölyesinde dokunup tasarlandı.

Hat, tezhip, minyatür ve ebru sanatının yansıtıldığı tablolar, döneme ait figürlerden oluşan deri panolar, kalem işi tablolar, tuval boyamalar, çınar yaprağı, el yapımı kâğıt üzerine boyama çalışmaları, ahşap rölyef çalışmaları, değişik objeler ve dönemin kültürel mirasını yansıtan eserlerin çalışıldığı ürünler, davetlilerden büyük ilgi gördü. Açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür ile Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik’in katıldığı törenle yapılan sergi, 12-17 Ekim 2022 tarihleri arasında Muradiye Kur’an El Yazmaları Müzesinde, 17-30 Ekim 2022 tarihleri arasında ise Tayyare Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x