Bursa’da asırlık çınarlar onlara emanet

featured
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KADİM OSMANLI MEDENİYETİNİN SEMBOLLERİNDEN OLAN ASIRLIK ÇINAR AĞAÇLARINI, KURDUĞU 'ÇINAR HEKİMLERİ' EKİBİYLE PERİYODİK BAKIM VE RESTORASYONLARLA GELECEĞE TAŞIYOR. (İHA/BURSA-İHA) Bursa Büyükşehir Belediyesi, kadim Osmanlı medeniyetinin sembollerinden olan asırlık çınar ağaçlarını kurduğu 'Çınar Hekimleri' ekibiyle periyodik bakım ve restorasyonlarla geleceğe taşıyor.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kadim Osmanlı medeniyetinin sembollerinden olan asırlık çınar ağaçlarını kurduğu ‘Çınar Hekimleri’ ekibiyle periyodik bakım ve restorasyonlarla geleceğe taşıyor.

Bursa’nın yeşil kimliğini yeniden öne çıkarmak amacıyla kente büyük ölçekli nitelikli yeni yeşil alanlar kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin kadim tarihinin en önemli tanıkları olan çınar ağaçlarının bakımına özel önem veriyor. Büyükşehir Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Tarım ve Peyzaj A.Ş. işbirliğinde şehrin süsü olarak kenti saran ve yaşları 100 ila 600 arasında değişen anıt ağaçların bakımını düzenli olarak yapıyor. Çınar ağaçlarının bakımı konusunda ihtisaslaşan ekip ‘Çınar Hekimleri’ adı altında özel bir birime dönüştürülürken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kültürpark içinde bulunan 432 yaşındaki ‘Yağcılar çınarı’nın bakım çalışmalarını yerinde inceledi. Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in de yer aldığı inceleme gezisinde Başkan Aktaş, bakımları sürdüren uzmanlardan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Çınar ağaçlarının korunarak geleceğe miras olarak bırakılmasına büyük önem verdiklerini belirten Başkan Aktaş, ağaç bakımlarını dantel işçiliği inceliğinde yaptıklarını söyledi. Bursa’nın bir Osmanlı şehri olduğunu ve Osmanlı demenin çınar demek anlamına geldiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Başta çınar ağaçları olmak üzere Bursa’mızda bin 240 civarında anıt ağacımız var. 100 yıl ile 600 yıllık ömürleri olan ağaçlar. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi ile çok güzel bir projeye imza attık. Anıt ağaçlarımız Bursa tarihinin şahitleri. Anıt ağaçlarımızın korunması ve geleceğe miras olarak bırakılması bizler için büyük önem taşıyor. Farklı şehirlerimizde bırakın tedavi etmeyi, onları rehabilite etmeyi, kesilerek ortadan kaldırılırken, biz bir dantel işçiliği inceliğinde bunlara tek tek el atıyoruz. Tarım ve Peyzaj A.Ş. marifetiyle öncelikle anıt ağaçlarımızın sorunlarını belirleyip çözüme ulaştırmak için hızla hareket ediyoruz. Şehrimizin süsü olarak kenti saran asırlık çınar ağaçlarımızın periyodik bakım ve restorasyon çalışmalarını uzman ekibimiz ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştiriyoruz. Anıt ağaçlarımız için gece gündüz canla başla çalışan, beyaz önlükleriyle bir doktor nezaketinde ve zarafetinde çalışan uzman ekibimize de Çınar Hekimleri adını verdik ve bu ismin patentini de aldık” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.