DOLAR 13,59860.48%
EURO 15,42910.69%
ALTIN 794,940,71
BITCOIN 5705650,89%
Bursa

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15:49

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Borsadan üç günde üçüncü karar

Borsadan üç günde üçüncü karar

ABONE OL
22 Aralık 2021 11:44
Borsadan üç günde üçüncü karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul, BIST 50 hisselerinde haftanın üçüncü gününde de yukarı adım kuralını uygulama kararı verdi.

Borsa İstanbul sert düşüşler nedeniyle tedbirlerine devam ediyor. BİST yönetimi, BIST 50 hissesinde açığa satış işlemlerinde Yukarı Adım kuralını bugün de uygulamaya alacağını duyurdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama şöyle:

BIST 50 Endeksinde yer alan paylara 20/12/2021 ve 21/12/2021 tarihli seanslarda getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 22/12/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

YUKARI ADIM KURALI NEDİR

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. ‘Yukarı adım’ (Uptick) kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP