Borsa haftaya düşüşle başladı! Açılışta hangi hisseler öne çıktı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BIST 100 endeksi bayram tatilinin ardından haftaya %0,56 düşüşle 9759,28 puandan başladı.

BIST 100, tatil öncesi 9.814,19 puandan kapanış görerek yeni bir rekor kaydetmişti. Tatil sonrası yeni hafta ise Orta Doğu’da savaş riskinin yeniden en yüksek seviyeye çıkmasıyla başladı. Cumartesi günü İran, İHA ve füze saldırısıyla İsrail’e bir misilleme gerçekleştirirken tüm dünya bu gelişmeleri gerginlikle izledi. 1 Nisan’da İsrail’in Şam’daki İran Konsolosluğunu vurmasına misilleme yapan İran, saldırının ardından yaptığı açıklamada karşı bir atak gelmediği sürece devam etmeyeceklerini söyledi. ABD kanadından da İsrail’in İran saldırısına cevap verilmemesi yönünde telkinler gelmesi, bölgede nabzın bir nebze düşmesini sağladı.

Piyasalar ise Orta Doğu’da yaşanabileceklere yönelik belirsiz devam ederken haftaya satıcılı bir görünümle başladı. Borsa İstanbul da yaşanan son olumsuz gelişmelere bağlı olarak satıcılı bir başlangıç gerçekleştirdi. BIST 100’de negatif açılışın ardından ilk işlemlerde geri çekilme %1 bandına ulaşırken endeks, 9.720 bandına doğru geriledi.

Açılış sonrası ilk işlemlerde gıda, turizm ve mineral en çok düşen sektörler oldu. Banka, faktöring, teknoloji ve bilişim ise güne artıda başlayan sektörler oldu. Genel olarak bakıldığında hizmet ve sınai hisseleri, ortama %1 geri çekilirken mali endeks, hafif pozitif ve yatay bir başlangıç yaptı.

BIST 100’de güne hızlı başlayan hisseler
BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında güne alıcılı başlayanların başında;

CANTE
DOAS
SDTTR
BERA
KCAER yer aldı.

BIST 100’de güne düşüşle başlayan hisseler arasında ilk sıralarda; ALFAS, CIMSA, AKCNS, KLSER ve PGSUS vardı.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x