Bartın’daki maden faciasında can kaybı 40’a çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’da dün akşam yaşanan patlamada maden ocağında can kaybı 40’a yükseldi. Bakan Soylu yaptığı açıklamada 1 maden işçisinin durumunun belirsiz olduğunu duyurdu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağının içerisinde ve çevresinde, TTK tahlisiye, AFAD, UMKE, Türk Kızılay, polis, jandarma, sağlık ve gönüllülerden oluşan ekipler, güvenlik önlemlerini alarak çalışma yürütüyor.

Bölgede konuşlandırılan AFAD’ın mobil koordinasyon tırındaki kriz masasında bilgiler değerlendiriliyor.

Madende biriken duman, havalandırma bacaları vasıtasıyla tahliye ediliyor.

CAN KAYBI 40″

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu: Patlamanın meydana geldiği saatten itibaren hem milletimiz hem madencilerimiz, onların aileleri ve Türkiye’de bu mesleği yapan bütün madencilerimizin hem gözleri hem kulakları hem bütün kalbi buradaydı. Ülkenin birçok yerinden gerek arama kurtarma, gerek yardımcı destek hizmetler için bütün kurumlarımız, bu konuya yetkin olan bütün Enerji Bakanlığı kurumları, AFAD’dan Sağlık Bakanlığı’na, UMKE ve Kızılay’a kadar bütün kurumlarımız, buradaki tüm sağlık personelimize kadar herkes seferber oldu. Arzu ederdik ki karşımızda hiçbir kaybımız olmadan sizlere bu açıklamayı yapabilelim ancak yapılan çalışmalarda 300-350 metre yer altında büyük bir seferberlik ve çaba sarf edildi. Sabah saat 07:30 itibarıyla gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra, 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk.

Orada bir kısımda yangın olmasına rağmen kahraman madencilerimiz arkadaşlarını orada bırakmamak için uğraşıyor.

“ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDA SONA YAKLAŞTIK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamaları:

Arama kurtarma çalışmalarında hemen hemen sona yaklaşmış durumdayız. Rabbim şehitlerin mekanını cennet eylesin. Arama kurtarma çalışmalarını başta TTK’nın tahlisiye ekipleri yaptı. Kendi arkadaşlarını kurtarmak için ellerinden geleni yaptılar. Saatlerce kaybolan arkadaşlarımızı aranması durumları da oldu. O arkadaşların, arkadaşlarını canlı çıkarması durumundaki sevinçleri de yaşadılar. Onlarla sevildik ve üzüldük. Belirsizliğin söylendiği arkadaşımızı da arama çalışmaları sürüyor. Galeride süren yangın da büyük oranda kontrol altına alındı, sabah saatlerinde 14 kardeşimiz o bölgeden çıkarıldılar.

AFAD’ımıza, sağlık personellerine teşekkür ediyorum. Daha 3 hafta önce burada biz, Türk İş Başkanımızla birlikteydik. İnşallah bir daha böyle acıları rabbim bize yaşatmasın.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ise şunları söyledi: Zor dönemde yerin altında mücadele eden, arkadaşlarını kurtarmak için mücadele eden kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Milletimizin acısı büyük, madencilerin acısı büyük. Emekçilerimizin böyle bir acısıyla karşılaşmak çok hüzün verici bir şey. Allah yakınlarına sabır versin, milletimizin başı sağ olsun.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x