DOLAR 13,61740.6%
EURO 15,45610.86%
ALTIN 795,220,74
BITCOIN 564196-0,91%
Bursa
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15:49

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakanlık, dövize yönelmeyi azaltmak için çalışmaya hazırlanıyor

Bakanlık, dövize yönelmeyi azaltmak için çalışmaya hazırlanıyor

ABONE OL
15 Aralık 2021 17:43
Bakanlık, dövize yönelmeyi azaltmak için çalışmaya hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığı, banka hesaplarında yüzde 60’a ulaşan döviz hesaplarının ardından vatandaşların dövize yönelmesini engellemek için dövize dayalı tahvil(borçlanma senetleri)çıkarmak için hazırlığa başlayacak.

Hazine TL’deki değer kaybından korunmak için döviz birikimini son yıllarda belirgin artıran lokal yatırımcıların TL’ye geçişini teşvik etmek ve dövize yönelimi azaltmayı amaçlayan yeni bir tahvil ihracı üzerinde çalışıyor.

Reuters’a bilgi veren yetkililer ve bankacılık kaynakları ilgili borçlanma aracının bireysellere dövize endeksli bir gelir sağlayarak bireysellerin spot piyasada fiziki döviz alımları azaltmasını amaçladığına dikkat çekiyor.

İhracın TL olarak yapılması istenirken kupon ödemelerinin ise dövize endeksli olması bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren iki bankacılık kaynağı da, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin iş dünyası ile gerçekleştiridiği toplantıda da ilgili tahvil ihracı ile ilgili çalışmayı teyit ettiğini belirtti.

Reuters’a bilgi veren bir yetkili “DTH’ın seviyesi yüzde 60’lara geldi. Hem altın hem döviz cinsi yükümlülükler çok arttı. Şimdi de kurdaki yükselişe bağlı olarak vatandaşların TL’ye yönelmelerinin sağlanması gerekiyor” dedi ve ekledi:

“Sonuçta düzenli olarak Hazine’nin maliyeti artıyor. Şimdi teknik çalışmasına başlanan tahvil ile TL tasarrufa yönelim sağlanabilir.”

Yetkili ihracın sadece “belirli bir amaçla” yapılmak istendiğini de söyledi ve bu amaç ise dövize yönelimi azaltmak olduğunu belirtti.

Üst düzey bir bankacı ihracı “Dövize yönelimin azalması, döviz geliri elde etmek isteyen bireyselin spot piyasa talebinin azaltılmasını ve TL’ye geçişin amaçlanacağını anlıyoruz” dedi.

Bankacı ilgili tahvil ihracına ilişkin çalışmanın Hazine tarafından yapıldığını bilgisinin Nebati tarafından toplantıda telafuz edildiğini de belirtti ve şöyle devam etti:

“Kurumların borç ödemesi amaçlı döviz talebinin gelmeye devam edeceğini ancak ihraç ile bireysellerin birikim amacıyla spot döviz talebinin azaltılmasının hedefleneceğini anlıyoruz. Dövizi gerçek ihtiyaç sahiplerinin yani kurumların alması, yatırım amaçlı dövize yönelenler için dövize endeksli tahvil çıkarılması buradaki ana amaç olarak görünüyor.”

Hazine son yıllarda döviz cinsi borçlanmanın payının artıyor. Hazine bir çok metininde TL cinsi sabit kuponlu borçlanmaya yönelim hedeflediği açıklasa da değişken faizli ve döviz cinsi borçlanma belirgin bir şekilde artış eğiliminde.

Ekim sonu itibarıyla toplam borç stoku 2.27 trilyon TL tutarında bu tutarın %60’ı yani 1.36 trilyon TL’si döviz cinsi, yüzde 40’ı ise TL cinsi.

BDDK verilerine göre ise lokallerin mevduatı içierindeki döviz payı da belirgin artış eğiliminde. 3 Aralık itibarıyla bankacılık sektörünün toıplam mevduatı 5.4 trilyon TL bunun 3.44 trilyon TL’si yabancı para 1.95 trilyon TL’si ise TL cinsi. bankacılık sektöründe yabancı para mevduatın sektörün tüm mevduatına oranı yüzde 64’e ulaşmış durumda.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP