DOLAR 13,58981.1%
EURO 15,46520.79%
ALTIN 794,790,92
BITCOIN 565607-1,47%
Bursa

HAFİF KAR YAĞIŞLI

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bakan Varank, 2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ni duyurdu

Bakan Varank, 2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ni duyurdu

ABONE OL
21 Aralık 2021 12:00
Bakan Varank, 2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ni duyurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen Etki Analizi Çalışmaları Değerlendirme Çalıştayında TÜBİTAK tarafından hazırlanan 2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini duyurdu.


“TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan ve her sene kamuoyuna ilan ettiğimiz “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinin 2021” sonuçlarını açıklamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.” diyen Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’dan sonuçların yer aldığı zarfı alarak sonuçları kamuoyuna açıkladı.

Bakan Varank, 2021 Yılı Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 83,7 puanla ilk sırada yer aldığını, Sabancı Üniversitesi’nin 75,7 puanla ikinci, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) de 72,5 puanla üçüncü olduğunu duyurdu.

ENDEKS, ÜNİVERSİTELERİN GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK PERFORMANSLARINI ÖLÇÜYOR

TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan 2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinin bu yıl onuncusunun açıklandığını ifade eden Bakan Varank, “Endeks çalışmaları, bugün başta üniversitelerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü.” vurgusu yaptı.

“Bu endeks, üniversitelerin birçok açıdan performansını ölçerek etki analizi çalışmalarına da önemli girdiler sağlıyor.” diyen Bakan Varank, “Biz bu çalışma ile üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylelikle de girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz.” mesajı verdi. Varank, bu endeksin üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya bu hususta en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir çalışma olmadığının da altını çizdi.

Bakan Varank Ar-Ge ve yenilik ekosistemi aktörlerinin performanslarının düzenli takip edilmesinin ve ölçülmesinin, kamu kaynak kullanımının gerekçelendirilmesini sağlayan etki analizi çalışmalarını tamamlayıcı önemli girdiler sunduğunu ifade etti. “Etki analizi orta ve uzun vadeli sonuçları irdeleme imkanı sunarken, performans analizleri ise kısa ve orta vadeli çıktıları takip imkanı yaratmakta ve ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılandırılmış verilerin üretilmesini sağlamaktadır.” diye ekledi.

TÜBİTAK, GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ HAREKETLENDİRDİ

Üniversitelerimiz bünyesinde son yıllarda girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıldığına işaret eden Varank, “Özellikle TÜBİTAK’ın bu alanda verdiği önemli desteklerin de katkısıyla, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde. Elbette bu iş arz-talep işi. Gençlerimiz de artık kendi işlerini kurmanın, girişimci olmanın hayallerini kuruyor. Şimdi bakın dünyaya, geleceğe, teknolojiye yön verenler hep girişimciler, yeniliğin peşinde koşanlar. Bu sebeple akademisyen ve araştırmacılar da artık çalıştıkları kurumlarda girişimciliğe, yenilikçiliğe dair fırsat ve kaynakların olduğu yerlerde toplanıyor. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için, girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, bir zorunluluk” diye konuştu.

Endekse ilişkin detayları da paylaşan Bakan Varank, “Devlet ya da vakıf üniversitesi olması, görece yeni ya da geçmişi daha uzun olan üniversite olması fark etmez. Bütün üniversitelerimiz doğru adımları attıklarında ve bu adımlarında ısrar ettiklerinde üst sıralarda kendilerine yer buluyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

ENDEKS NASIL HAZIRLANIYOR?

Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi sıralamasının nasıl hazırlandığına dair bilgi veren Bakan Varank, “Öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 191 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Bakanlığımız, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TENMAK, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerimizin de aralarında bulunduğu 287 kurum katkılarını sunmuştur” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP