Bakan Muş: Gümrük muhafaza ekipleri 10,8 ton uyuşturucu madde ele geçirdi

featured
TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ, KOMUTA KONTROL MERKEZİ'NDE 2021 YILI KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE FAALİYETLERİNİ PAYLAŞTIĞI BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. (İHA/ANKARA-İHA) Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 76 artışla 7 milyon 749 milyon lira değerinde kaçak eşya yakalamasına imza attıklarını, 10,8 ton da uyuşturucu madde ele geçirildiğini söyledi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Mehmet Muş katıldığı programda açıklamalarda bulundu. Bakan Muş, 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 76 artışla 7 milyon 749 milyon lira değerinde kaçak eşya yakalamasına imza attıklarını, 10,8 ton da uyuşturucu madde ele geçirildiğini aktardı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Komuta Kontrol Merkezi’nde 2021 yılı kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerini paylaştığı bir basın açıklaması yaptı. BakanMuş, 2021 yılında kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinde de hız kesmeden devam ettiğini dile getirdi. Bakan Muş, salgın koşullarının olumsuz etkilerine rağmen gümrük muhafaza teşkilatının ve tüm bakanlık personelinin başta sınır kapıları olmak üzere Türkiye’nin tamamında büyük fedakarlıklar ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Nitekim, yıl boyunca hız kesmeden devam eden çalışmalar sayesinde bir önceki yıla göre yüzde 76 artış ile 7 milyar 749 milyon lira değerinde kaçak eşya yakalamasına imza attık” dedi.

“2021 yılında toplamda 10,8 ton uyuşturucu madde ele geçirilmiştir”


Bakan Muş, ele geçirilen kaçak eşyaların önemli bir bölümünü uyuşturucu maddelerin oluşturduğuna dikkati çekti. Muş, 2021 yılı boyunca başta kokain, eroin, likit eroin, metamfetamin ve captagon cinsi uyuşturucu maddelerin Türkiye’ye girişini engelleyen başarılara imza attıklarını ifade ederek, “2021 yılında gümrük muhafaza ekiplerimizce saymış olduğum bu uyuşturucu türlerinde toplamda 10,8 ton uyuşturucu madde ele geçirilmiştir” diye konuştu. BakanMuş, 2021’de gerçekleştirilen operasyonlarda 3,7 milyon paket sigaranın yanı sıra kaçak sigara üretiminde kullanılan 26,1 milyon adet makarona el koyulduğunu ifade etti. BakanMuş, ayrıca toplam 52,7 bin litre alkollü içki ile bin 778 ton akaryakıtın ele geçirildiğini bildirdi.

“Akaryakıtta 14 milyar lira değerinde sahte fatura düzenlendiği ve yaklaşık 5 milyar 500 milyon lira kamu zararına sebep olunduğu tespit edilmiştir”


Bakan Muş, Ticaret Bakanlığı eş güdümünde ve tüm ilgili kurumların etkin katkısı ile akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelenin sürdüğünü ifade ederek, “Nitekim 2021 yılında akaryakıt özel ekibince ülke genelinde yapılan incelemeler ve riskli olduğu değerlendirilen toplam 930 firmaya yönelik yürütülen çalışmalar neticesinde 14 milyar lira değerinde sahte fatura düzenlendiği ve yaklaşık 5 milyar 500 milyon lira kamu zararına sebep olunduğu tespit edilmiştir. Akaryakıt kaçakçılığıyla etkin mücadelemizin kararlılıkla süreceğini buradan bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.

“Dedektör köpeklerimize bu yıl yerli ırkları da ilave ettik”


Bakan Muş, Köpek Eğitim Merkezi’nde (KEM) farklı branşlarda eğitim alan dedektör köpeklere 2021 yılında yerli ırkları da ilave ettikleri bilgisini vererek, “Henüz yavru iken özenle eğitmeye başladığımız yerli ırk köpeklerimiz, ilk defa bu yıl teşkilatımızın bünyesinde hizmet vermeye başladılar” ifadelerini kullandı.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x