Bakan Karaismailoğlu, İBB’ye yüklendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Hattı’nın biten tünel kazılarının töreninde açıklamalarda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Projemizin toplam ilerleme payı bugün itibariyle yüzde 70’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Hattı’nın tamamlanan tünel kazılarının töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Projemizin toplam ilerleme payı bugün itibariyle yüzde 70’e ulaştı” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Hattı Tünel Kazılarının Tamamlanması Törenine katıldı. Bugün itibarıyla yüzde 70’i tamamlanan proje sonlandıktan sonrasında günde 1 milyon İstanbullu, metro hattı ile gezi edebilecek. Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Hattı Tünel Kazılarının Tamamlanması töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak bilhassa büyük şehirlerde yaşayan yurttaşlarımızın trafikte vakit kaybetmemeleri için pek oldukca mühim kentiçi raylı sistem projesini hayata geçirdik. Hükümetlerimiz döneminde meydana getirilen bu çalışmaların yaşama ne denli hız kattığını, konfor getirdiğini hep beraber deneyim ettik. Ve bugün sizlerle bir araya geldiğimiz Bakırköy(İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı’nın da dahil olduğu tam 103,3 kilometre uzunlukta 7 ayrı güzergahta çalışmalarımız var. Böylece istanbul’da raylı sistem ağının yüzde 50’sinden fazlasını Bakanlığımız kazandırmış olacak. Bir arada olduğumuz, tünel kazı emekleri tamamlanan Bakırköy- Kirazlı Metro Hattımız 8,4 km uzunlukta. Hattımız, Bakırköy Sahil (İDO)-Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani olmak suretiyle 7 istasyonu katederek mevcut Bağcılar Kirazlı İstasyonunda son bulmaktadır. Günde 1 milyon İstanbullunun gezi edebileceği hattımızın işletmeye katılımı ile; Kayaşehir-Bakırköy Sahil İDO arası gezi süresi 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-İncirli arası gezi süresi 31 dakika, Başakşehir(Metrokent)-Özgürlük meydanı arası gezi süresi 30 dakikaya inecek. Projemizin toplam ilerleme payı bugün itibariyle yüzde 70’e ulaştı” açıklamasında bulundu.

“İBB, 3 yıl geçmiş olmasına karşın kayda kıymet bir emek verme yapmadı” sözlerine İBB’nin yapmadığı projelerden de bahsederek geçindiren Bakan Karaismailoğlu, “Azimli çalışmalarımız, devlet aklıyla meydana getirilen planlamalar, sektörle, üniversitelerle yaptığımız iş birlikleri ve ortak akıl emekleri meyvelerini veriyor. Ve önümüzdedeki cumartesi günü de Türkiyemizin 2’nci, dünyanın ise 5’inci denize dolgu havalimanı olan Rize-Artvin havalimanını 14 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açacağız. Türkiye’mizin dört köşesinde bununla birlikte güzel İstanbulumuzda yaptığımız eserlerle hıza ve konfora odaklanıyoruz. Biliyoruz ki bu hizmetlerin ekonomimize sağlayacakları katma kıymet ile milletimize daha pek oldukca hizmet sunulmasına vesile olacaklar. Bakırköy-Kirazlı Metro Hattımızın da İstanbulluların seyahatine getireceği kolaylığın yanı sıra, ekonomik yarar açısından oldukca mühim getirileri olacaktır. Bakırköy-Kirazlı Metro Hattımızın 25 senelik projeksiyondaki ekonomik kazancı; Karayolu Bakım ve İşletme Kazancı: 2,4 milyar dolar, Zaman Kazancı: 3,6 milyar dolar olmak suretiyle Toplam 6 milyar dolar olacak. Şu anda İBB’nin de geçindiren ortalama 100 kilometre raylı sistem hattı var. Yerel yönetimlerin en mühim rolü vatandaşına güvenilir konforlu ekonomik bir toplu ulaşım sistemi sunmaktır. Maalesef 3 yıl geçmiş olmasına karşın kayda kıymet bir emek verme bulunmamaktadır. Bizler ise 2023 yılına kadar İstanbul’da geçindiren 103 km metro inşaatının tamamını bitirip İstanbulluların hizmetine sunacağız. Hatta, bu yaz sonuna kadar; Pendik Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattını, İBB yapmadığı için 2 sene ilkin bakanlık olarak devraldığımız Başakşehir Metrokent-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattını, Kağıthane İstanbul Havalimanı Metro hattını hizmete açacağız” ifadelerine yer verdi. “Milletimiz, lüzumlu yanıtı sandıkta verecek” Projelere ve yatırımlara devam edeceklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “İstiyoruz ki hepimiz millete hizmette yarışsın fakat maalesef ortada adamca bir emek verme yok. Milletimizin terazisi hassastır, İstanbul’daki beceriksizliği izlemektedir. Gerekli yanıtı sandıkta verecektir. Bizler günübirlik tartışmalar yerine, ülkemizi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projelere, milletimize en iyisini sunmaya, ancak bugünü değil, geleceği aydınlatacak eserler meydana getirmeye odaklandık. İstanbul’u geleceğe taşıyacak proje ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 20 yılda İstanbul’a ve Türkiye’ye asır atlattık. Bununla da yetinmeyeceğiz. Bizim işimiz, hizmettir; bundan şaşmayız. Bu düşüncelerle Bakırköy(İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Hattımızın imal çalışmalarını başarıyla yürüten ve projeyi bu aşamaya getiren bütün emek verme arkadaşlarıma ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ne teşekkür ediyor, başarılarının devamını temenni ediyorum. Projemizin açılışında buluşmak dileğiyle”şeklinde konuştu

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x