İşte asgari ücretteki son durum!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılı asgari ücretinin belirlenmesine yönelik süreç devam ederken tarafların bu hafta son kez bir araya gelmesi beklentiler arasında. Gerçekleştirilen 3 toplantıda mutabakata varılamamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Bayram havası yaratacak” bir rakam olacağı açıklamasında bulunmuştu.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak tüm vatandaşları etkileyen yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç devam ediyor. Taraflar bu hafta son kez bir araya gelecek. 

İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2022 yılı asgari ücretini belirlemek üzere dördüncü ve son kez bir araya gelmesi bekleniyor. Komisyon 1,7 ve 9 Aralık’ta toplanmış, taraflar yapılan 3 toplantıda zam konusunda mutabakata varamamıştı. Üçüncü toplantı enflasyon rakamları nedeniyle kilitlenmişti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarının baz alınmasını istemiş, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ise yaşanan enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde olduğu gerekçesiyle buna itiraz etmiş, yaşanan enflasyonu ve büyümeden payı dikkate alan asgari ücret beklediğini açıklamıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki gün TBMM bütçe görüşmelerinde asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Bilgin, şunları söylemişti:

“Toplumun, işçilerin beklentisini karşılayacak ciddi bir asgari ücret artışı gerçekleştireceğiz. Düşük gelirli asgari ücretle çalışanlar için bir bayram havası yaratacaktır.”

3 KONUDA MABAKATA VARILDI


Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde 3 konuda mutabakata varıldı. Asgari ücretteki işçi primlerinden de 5 puanlık indirim yapılması , gelir vergisi birinci diliminin yıllık brüt asgari ücrete eşitlenmesi ve asgari ücret işveren desteğinin toplu sözleşmeleri işyerlerinde yüzde 6, diğerlerinde yüzde 3 olarak belirlenmesi.

TÜİK TUTAR AÇIKLAMADI

Öte yandan TÜİK bu yıl asgari geçim tutarı açıklamadı. Komisyon, Hacettepe Üniversitesi’nin bir işçinin günlük dengeli beslenme parametresine göre hesaplama yaptı.

HAFİF İŞTE 2.979, AĞIR İŞTE 3.567 TL


Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun hesaplamasında asgari geçim tutarı hafif işte 2.979 TL, ağır işte 3.567 TL oldu.

ASGARİ GEÇİMİ TİSK 3.100, TÜRK-İŞ 3.900 TL HESAPLADI

TİSK asgari geçim tutarını 3.100 TL, Türk-İş 3.579 TL öngördü.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x