Koronavirüsle ilgili korkunç iddia: Torunlarınızın torunları bile…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Omicron’a ilişkin şimdiye kadar yapılan çalışmalar, bu varyantın daha az ciddi hastalığa neden olduğunu gösterdi. Bu durum pek çok uzmana pandeminin sonunun göründüğüne dair umut verdi. Ancak, peş peşe yapılan yeni araştırmalar durumun o kadar da umut verici olmadığı yönünde.

ABD’de yer alan Mayo Clinic’te epidemiyolog olarak çalışan ve “Vaccine” adlı bilimsel derginin baş editörü olan Dr. Gregory Poland, koronavirüs pandemisinin bu yüzyılın sonuna kadar insanları etkileyeceğini öne sürdü.

Kovid-19’un Omicron varyantının daha az ciddi hastalığa neden olması nedeniyle bilim insanları Kovid-19 pandemisini endemik bir hale getirebileceğini düşünüyor. Ancak, Poland aynı iyimser bakış açısını paylaşmıyor.

 Poland, “’Henüz pandemi tahminini yürütebileceğimiz herhangi bir aşamada değiliz. Koronavirüsü ortadan kaldıramayacağız. Koronavirüs hayvanları enfekte etmeye devam ediyor. Yani türler arasında dolaşarak mutasyona uğruyor. Bu nedenle süresiz olarak dolaşma kabiliyetine sahip” diye konuştu. Poland, ayrıca virüsün çok uzun bir süre boyunca dolaşımda olması nedeniyle insanların nesiller boyunca  koronavirüs aşısı yaptırmaya devam edeceğini söyledi.

Poland sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öyleyse bir tahminde bulunmama izin verin. O zamana kadar hepimiz ölmüş olacağız ama torunlarınız, hatta torunlarınızın torunları hala koronavirüse karşı aşılanıyor olacak. Bunu nereden biliyorum? Bu sonbaharda grip aşısı yaptırdıysanız, bu 1918’de ortaya çıkan ve pandemiye neden olan İspanyol gribinden kaynaklı.”

DAHA ÖNCEKİ TAHMİNİNDE DE HAKLI ÇIKMIŞTI

 Poland, geçen aralık ayının başından 2021’in sonuna kadar 32 bin ABD’linin Kovid-19 öleceğine açıklamıştı.

Our World in Data’ya göre, bu dönemde ABD’de yaklaşık 31 bin Kovid-19 ölümü kaydedildi ve Poland haklı çıktı.
Bunun yanı sıra Poland, pandeminin geleceğine ilişkin tahminlerde tedbirli olan tek uzman değil.

FAUCI VE DSÖ DİREKTÖRÜNDEN UYARI

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü Dr Anthony Fauci, geçen hafta, Omicron varyantının ardından, pandeminin durumunu önemli ölçüde değiştirecek yeni bir Kovid-19 varyantının ortaya çıkabileceği konusunda uyarmıştı.

Davos Gündemi adlı sanal etkinlikte konuşan Dr. Fauci, “Umarım Kovid-19 endemik hale gelir. Ancak, önceki varyantın bağışıklık tepkisinden kaçan başka bir varyant bulamazsak durum böyle olur’ diye konuşmuştu.

TEHLİKELİ BİR VARSAYIM

Fauci ayrıca, pandeminin geleceği hakkında geçmişte doğru olduğu kanıtlanan açıklamalar yaptı ve ağustos ayında koronavirüsün aşılanmamışlar arasında hızla yayılması nedeniyle aşıya dirençli bir Kovid-19 varyantının ufukta göründüğünü tahmin etti. Birkaç ay sonra, Güney Afrikalı yetkililer, Omicron varyantını keşfetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus da bu hafta Omicron’un son Kovid-19 varyantı olduğunu varsaymanın tehlikeli olacağını söyledi.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Pnrali
Pnrali
1 yıl önce

bu hastalık bitmeyecek sanır devamlı aşı olmak gerekecek.

1
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x