Bursa TOKİ arsa kuraya hak kazananlar belli oldu! İşte listeler ve detaylar…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TOKİ arsa kura sonuçlarında heyecanlı bekleyiş devam ederken Bursa’da kuraya girmeye hak kazananların listesi açıklandı. Heyecanla beklenen kura sonuçlarının belli olmasının ardından isim listesine göre hak sahipleri adına,  tahsis süreci başlayacak. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan kura çekimi noter huzurunda il il yapılacak.

TOKİ ARSA BAŞVURU SÜRESİ SONA ERDİ!

10 Ekim Pazartesi günü başlayan TOKİ arsa başvuruları için son tarih 7 Kasım olarak belirlenmişti. 15 Kasım’a kadar uzatılan TOKİ arsa başvuruları tamamlandı.

HAK SAHİPLİLİĞİ SONRASI TAHSİS SÜRECİ

1- Arsa tahsis bedelinin 1/10’u peşin geriye kalanı 9 yılda tercihe göre aylık veya yıllık eşit taksitlerle ve faizsiz olarak ödenir.

Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, borçlanma tarihi, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 yıl sonraki tarihtir. Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, yıllık taksitler halinde 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Ancak sözleşme aşamasında aylık ya da yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilecektir.

2- Kesinleşen arsa tahsisi sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen noter onaylı taahhütname alınır.

3- Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname v.b. tüm belgelerin teslimi sonrasında tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılır.

4- a) Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması şarttır.

b) İmar planlarına göre toplu yapılaşmaya uygun olan müşterek (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için diğer başvuru sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılır. Kura sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle aynı arsa içerisindeki diğer ortakları ile tapu senedinin tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) en geç bir yıl içinde konutunu yapmaya başlamaları ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şarttır.

Tahsis sahipleri belirtilen inşaat yapma şartlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder.
Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hüküm alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise %10’u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.

5- İlk Evim Arsa Projesi kapsamında yapılan tüm işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.

Tapu devri esnasında döner sermaye harcı, tahsis sahibi tarafından ödenir.

6- Arsa için yapılan müracaat sayısının öngörülen arsa sayısından fazla olması halinde, noter kurası ile öngörülen arsa sayısının %20 fazlası kadar yedekli olarak hak sahibi belirlenecektir.

İmar planlarının onaylanması, imar uygulamasının sonuçlanarak tescil olmasının akabinde, belirlenen hak sahipleri arasında noter kurası ile arsalar belirlenecektir.
Noter kurası ve diğer duyurular İdaremiz www.toki.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olup, başka bir ilan, duyuru ve bilgilendirme yapılmayacaktır.

7- İmar planı çalışmaları sonucu arsaların belirlenmesi ve altyapı çalışmalarının (elektrik, su, kanalizasyon) tamamlanmasını müteakiben inşaat yapımına ait süreler başlayacaktır.

 

BURSA TOKİ ARSA KURA SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Beşinci etap sosyal konut kura çekilişi 20 Aralık 2022-13 Ocak 2023 tarihleri arasında 12 ilde 44 bin 303 konut için yapılacak. TOKİ konut kuraları etap etap gerçekleştiriliyor. 

BURSA TOKİ KURASINA GİRMEYE HAK KAZANMAYANLAR!

Bursa’da İlk Evim Arsa Projesi’ne başvuranların merakla beklediği an gelirken kura çekimlerine belirlenen kriterler doğrultusunda hak kazananlar ve kazanmayanlar ilçe ilçe açıklandı.

TOKİ resmi internet sitesinde, başvuru şartlarını sağlamadığı için başvurusu iptal edilenler (TOKİ’de anlaşması olanlar, eşinin TOKİ’de anlaşması olanlar, eş başvurusu olanlar, tapuda kaydı olanlar, eşinin tapuda kaydı olanlar, yabancı uyruklular belirleyerek eleme sonucunda kuraya hak kazanmayanların isimlerini tek tek açıkladı.

Bursa İlk Evim Arsa Projesi’nde kura başvurularında reddedilenlerin listesi ve detaylar için tıklayınız:

BURSA TOKİ KURASINA GİRMEYE HAK KAZANMAYANLAR

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Semine Demircioğlu
Semine Demircioğlu
2 ay önce

Bursa TOKİ sonuç ne zaman belli olur

Semine Demircioğlu
Semine Demircioğlu
2 ay önce

Gürsu TOKİ sonuçları açıklandı mı

FAZIL
FAZIL
2 ay önce

Arsa yerleri tespit edildi mi?.

3
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x