Başkan Mustafa Bozbey’den art arda kritik açıklamalar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, düzenlenen aylık Genel Değerlendirme Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunduğu Genel Değerlendirme Toplantısı’nı Merinos AKKM’de düzenlendi.

“ASLINDA ÖYLE BİR PROJE YOK”

Başkan Bozbey, hükümetin Bursa’da yapımını sürdürdüğü proje ya da projeleri yarım kalan çalışmalarını her fırsatta dile getireceklerini ve peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Başkan Bozbey, “Bursa, bizim için siyaset üstüdür. Bu çalışmaları yerinde takip ederek Bursalılara her konu hakkında bilgiyi vermek istiyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yatırımlarına değinmek istiyorum. Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı 2020’de başlanmış, 2025’te bitmesi planlanıyor. Fiziki olma ihtimali yüzde elli. Ayrıca Üniversite-Görükle Metro hattının yapım ihalesi gerçekleştirilmemiş. Görükle Metro Hattı Projesi’ne herhangi bir yatırımın ayrılmamış olması bizleri üzmüştür. Aslında böyle bir proje yok. Sadece tasarımda ama herhangi bir finansman ayrılmamış. Arkadaşlarımızın ilettiklerine göre, Emek-Şehir Hastanesi hattında orada yapılabilecek bir kazançla yani yer üstüne alınması gündeme gelmiş ve ihale bedelinden bir miktar kalacağı için güya oradan kalan parayla Görükle-Üniversite metro hattı planı yapılması planmış. Ancak öyle bir projenin maalesef hayal olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu konuda Büyük Belediyesi olarak bir sorumluluğumuz var. Bu sorumlulukta ek finanasman ve kredi temin ettiğimiz takdirde bu hattı ne kadara ve ne zaman yapılacağını sizlere aktaracağız” ifadelerini kullandı

Başkan Bozbey: “Doğadan Çok Şey Kaybettik, Tedbirli Olmalıyız”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da son zamanlarda yaşanan yangınlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Büyükorhan ve Nilüfer’de meydana gelen ve Uludağ Üniversitesi’ne sıçrayan orman yangınlarının şehir halkını derinden endişelendirdiğini belirten Bozbey, “Yangınlarla ilgili tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. İtfaiye ve Ulaşım Daire Başkanlıkları başta olmak üzere tüm iştiraklerimizle 615 personel ve 190 araçla yangın söndürme çalışmalarına destek olduk. Yangınların başka yerlere sıçramaması için yoğun bir mücadele verdik. Doğadan çok şey kaybettiğimizin farkındayız. İhmal ve tedbirsizliğin ne kadar büyük kayıplara yol açabileceğini gördük. Can kaybı yaşanmamış olması tesellimiz olsa da, yeşilliğin ve temiz havanın kaybı bizi derinden etkiliyor. Vatandaşlarımızı şişe, izmarit ve piknik alanlarında ateş yakmamaları konusunda uyarıyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Durumu ve Yatırımları

Başkan Bozbey, belediyenin mali durumuyla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. “Belediyemizin mali durumuyla ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum. Mali disiplin ve verimlilik konusunda yaptığımız denetimlerle tespit ettiğimiz noktalara hızla çözüm üretiyoruz. Şeffaf bir yapı oluşturarak halkımızın her kuruşunun doğru yerde harcandığını gösteriyoruz. Gelirlerimizi artırıcı tedbirler alıyor, gayrimenkullerimizi değerlendiriyor ve kira gelirlerimizi artırıyoruz. Yatırımlarımızı uzun vadeli düşünüp kaynaklarımızı en doğru şekilde yönlendiriyoruz. Yaklaşık 1 milyar TL’ye yakın ödeme gerçekleştirdik. Belediyemizin tüm kaynaklarını vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak için seferber ediyoruz. Her ilçenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak planlamalarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Bozbey’den Körfez Ulaşımı ve Filo Güncellemesi

Başkan Bozbey, “Cumartesi günü Körfez ulaşımında yeni bir adım atıyoruz. Mudanya-Gemlik hattında, Mudanya-Küçükkumla ve Mudanya-Tirilye arasında seferler başlatıyoruz. Vatandaşlarımız, Mudanya’da araçlarını bırakarak belirli saatlerde bu hatlardan yararlanabilecekler. Bu projeyi Mavi Şehir gibi belirli hatlara yönelik düşünüyoruz” dedi. Ayrıca, BURULAŞ filosuna yeni mikro otobüslerin eklenmesi ve önümüzdeki günlerde 10 yeni otobüsün hizmete gireceği müjdesini verdi. Araçların tamamının takas yöntemiyle karlı bir şekilde alındığını belirtti.

Bursa’da Kent Lokantaları ve Yaz Turizmi Projeleri

Başkan Bozbey, Bursa’da öğrenci yoğunluğunun olduğu alanlarda Kent Lokantaları açacaklarını duyurdu. “Kent Lokantaları ve BB Kafe’ler aracılığıyla öğrencilerin ve vatandaşların uygun fiyatlı yemek ve içecek ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz” dedi. Ayrıca, Bursa’nın yaz turizminden daha fazla pay alması için kıyı belediyeleriyle işbirliği yaptıklarını ve Mudanya’da yeni tesisler açtıklarını belirtti.

Üniversite-Görükle Metro Projesi ve Altıparmak Kentsel Dönüşümü

Başkan Bozbey, Üniversite-Görükle Metro Projesi’nin finansman sorunları nedeniyle henüz ihale edilemediğini açıkladı. Ayrıca, Altıparmak-Çarşamba bölgesinde başlayacak kentsel dönüşüm çalışmalarını da duyurdu. “Altıparmak’ı tekrar prestijli günlerine kavuşturmak için ortak bir akıl ve işbirliğiyle projeyi yürüteceğiz” dedi.

Takip Et
Bildir
guest
Kimse görmeyecek. Yorumunuza cevap yazıldığında bildirim almak için. (İsteğe Bağlı)

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Habere yorum yapabilirsiniz.x